Березень 2020-го — коронавірус вже дістався до України, Кабмін заборонив масові заходи, українців закликали до соціальної самоізоляції. Наші кореспонденти разом із фотографом Сергієм Моргуновим сходили до храмів ПЦУ і УПЦ МП і подивилися, як віряни причащалися з багаторазового посуду й цілували хрести та ікони.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Активістки руху «Срібло троянди» ховали фемінізм і заявляли, що представляють «модерних консервативних жінок». Журналістка «Бабеля» Катерина Коваленко разом з фотографом Юлією Вебер зустрілися з учасницями руху і дізналися, як вони ставляться до зброї, релігії, права голосу, ЛГБТ-спільноти і не тільки.
Юлія Вебер / «Бабель»
Якось увечері наприкінці березня фотограф Сергій Моргунов проходив повз Київський залізничний вокзал і побачив на пероні поліцейських і людей у захисних медичних костюмах. Виявилося, що до Києва прибув потяг, на якому кілька сотень українців евакуювали з країн Балтії через спалах коронавірусу. Пасажирів протримали у вагонах близько трьох годин, а потім намагалися розвезти по домівках у різні регіони України, але місць вистачило не всім.
Сергій Моргунов / «Бабель»
На початку березня Дмитра Кулебу призначили міністром закордонних справ. Майже одразу йому довелося зіткнутися з кризою — десятки тисяч українців застрягли за кордоном, тому що багато країн закрили кордони через коронавірус. Ми провели один день з Дмитром Кулебою, щоб подивитися, як МЗС працює в цілодобовому режимі і як за два тижні вдалося повернути додому понад 70 тисяч українців.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Цього року Великдень припав на другу половину квітня. На цей час в Україні вже діяв суворий карантин, зростала кількість хворих, а Києво-Печерська лавра стала одним з епіцентрів інфекції. Однак усе це не зупинило 130 тисяч вірян. Головний редактор «Бабеля» Євген Спірін і фотограф Сергій Моргунов у великодню ніч обійшли кілька церков ПЦУ і УПЦ МП. Там вони бачили хресні ходи без масок, причастя зі спільної ложки, цілування Біблії і чули прокльони священників.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Під час нацистської окупації 1941—1943 років у Бабиному Яру в Києві розстріляли десятки тисяч євреїв, ромів, українських націоналістів, військовополонених, священнослужителів. За часів СРСР тут звели тільки один монумент. За роки незалежності на території Бабиного Яру і поряд з нею спорудили близько 30 памʼятних знаків і кілька разів безуспішно починали будувати меморіальні центри. Ми пройшлися територією і подивилися, як Бабин Яр виглядає через 79 років після трагедії.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Цього року в День памʼяті і примирення, 8 травня, в Україні ще тривав строгий карантин, тому масових заходів не проводили. Але наступного дня сотні людей прийшли в київський парк Слави відзначити День перемоги. Тут вони разом з лідерами ОПзЖ, Опоблоку і УПЦ МП покладали квіти, співали радянських пісень і ностальгували за СРСР.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Столичний метрополітен закрили на карантин ще 21 березня. Через два місяці він знову почав працювати. Фотограф Сергій Моргунов проїхався в метро Києва в перший день після відкриття — без черг і в напівпорожніх вагонах.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Протягом року в Україні кілька разів влаштовували акції протесту з вимогою відправити у відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Під час однієї з акцій під Верховною Радою навіть спалили міліцейський «бобик». Але Аваков досі залишається міністром-рекордсменом — він обіймає посаду вже понад шість років.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Наприкінці червня прикарпатські села затопило через сильні зливи. Потік зруйнував будинки, мости, дороги, електричні лінії. Кореспондентка «Бабеля» Катерина Коваленко і фотограф Михайло Мельниченко побували у трьох постраждалих селах і поговорили з сімʼєю 56-річного Івана Гаська, яка залишилася без житла через повінь.
Михайло Мельниченко / «Бабель»
Палеоорнітологів у світі не більше сотні. Один з них — Леонід Горобець. Він працює в Національному науково-природничому музеї і пише блог про науку. Наша кореспондентка разом з фотографом Юлією Вебер побувала в музеї і розпитала вченого, які птахи жили на території сучасної України 48 мільйонів років тому, як учені дізналися про пірʼя у динозаврів і звідки взявся рахівський крижень з фільму «Мої думки тихі».
Юлія Вебер / «Бабель»
Наприкінці червня пʼятеро київських підлітків обʼєдналися в ініціативу «Діло пішохода» і почали ловити автомобілі, що порушують правила дорожнього руху. Наша кореспондентка разом з фотографом Катериною Мотильовою сходила з хлопцями в один з їхніх рейдів у столичному районі Оболонь і побачила, як вони борються з хамством на дорогах. Після нашої публікації на хлопців звернули увагу інші ЗМІ, а місцева влада і поліція пообіцяли їх підтримати.
Мотильова Катерина / «Бабель»
Це отець Володимир — настоятель храму Царствених мучеників у місті Шостка Сумської області. А ще він музикант, який з дитинства грає в рок-групах. Місцеве духовенство вважає його білою вороною, а парафіяни ходять на концерти. Кореспондентка Катерина Мещерякова разом з фотографом Олександром Кузьміним зʼїздила в Шостку і дізналася, чому він двічі міняв патріархат і що спільного у православної церкви та альтернативної музики.
У минулому році Максим Бахматов став кризовим менеджером київського мера Віталія Кличка. А в липні цього року «призупинив» роботу в команді київської влади на час виборчої кампанії. За кілька годин до офіційної заяви про звільнення кореспондентка Марія Жартовська разом з фотографом Євгеном Малолєткою поговорили з Бахматовим про те, хто заважав йому ефективно працювати і чому в наступній Київраді точно будуть люди тіньових кураторів міста.
Євген Малолєтка / «Бабель»
У серпні ми побували в школі на околиці Києва, де режисер Антоніо Лукич знімав серіал «СЕКС, ІНСТА і ЗНО». У центрі історії — вінницькі одинадцятикласники, які дружать, закохуються, сваряться і готуються вступати до університетів. Премʼєра серіалу відбулася наприкінці листопада.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Наприкінці червня через вибух у десятиповерхівці на київських Позняках без житла, документів і особистих речей залишилися 40 сімей. У середині серпня їм видали сертифікати на нові квартири. Але житлові комплекси не здані в експлуатацію, люди незадоволені плануванням і районами. Наша кореспондентка разом з фотографом Анною Бобирєвою побувала на зустрічі з жителями зруйнованого будинка в Дарницькій райдержадміністрації і в гуртожитку, де їх тимчасово розселили.
Бобирєва Анна / «Бабель»
Докторка фізико-математичних наук Катерина Терлецька займається моделюванням океанографічних явищ, не маючи доступу до океану, очолює профільну групу з внутрішніх хвиль на найбільшій європейській геофізичній конференції у Відні та розповідає про науку дітям. Ми поспілкувалися з Катериною Терлецькою в лабораторії Малої академії наук, де вона, зокрема, пояснює, навіщо дітям і дорослим знати математику і мати кліматичну освіту. Ось іще кілька наших матеріалів про українських науковців: про нейробіолога Олексія Болдирєва і ботаніка Олексія Коваленка.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Чотири роки шкільний автобус збирає дітей з прифронтових селищ під Горлівкою, щоб відвезти їх на уроки. Першого вересня головний редактор «Бабеля» Євген Спірін і фотограф Сергій Моргунов разом з дітьми проїхалися за маршрутом шкільного автобуса, поговорили з директором школи і зібрали репортаж про перший після карантину день у школі поряд з війною.
Сергій Моргунов / «Бабель»
На початку вересня фотокореспондент «Бабеля» Сергій Моргунов вирушив з арт-поїздом у Херсон, на фестиваль сучасного мистецтва GogolFestDream. А наступного дня, через пару годин після початку фестивалю, його директор позбавив Сергія Моргунова акредитації через фоторепортаж з арт-поїзда. Але дещо він все ж устиг побачити і сфотографувати.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Неля Штепа танцювала з бойовиками у 2014-му, сиділа при Гіркіні та Порошенку, а на місцевих виборах цього року знову балотувалася в мери Словʼянська, але зрештою програла. За півтора місяця до виборів ми вирушили у Словʼянськ і там поговорили зі Штепою, її конкурентами, помічниками й ворогами. Вийшов великий репортаж про те, як колишня мер повернулася в політику і чому багатьох жителів Словʼянська мало цікавить її минуле (частина перша, частина друга).
Сергій Моргунов / «Бабель»
Окружний адміністративний суд Києва часто опиняється в центрі скандалів. Понад десять років ним керує Павло Вовк, який пережив трьох президентів, став символом судової корупції і однією з найвпливовіших персон у країні. Кореспондентка Оксана Коваленко разом з фотографом Юлією Вебер поспілкувалася з Вовком, його друзями, колегами і ворогами, підняла судові архіви і прослухала багато годин плівок НАБУ. Усе це вона зібрала у великий профайл (частина перша, частина друга).
Юлія Вебер / «Бабель»
Хасиди понад 30 років регулярно приїжджають в Умань зустрічати єврейський Новий рік. Дехто купує тут квартири і відкриває бізнес. Хасиди живуть відокремлено і періодично воюють з місцевими. Цього року їхній конфлікт загострився через коронавірус. Ми побували в єврейському кварталі в Умані і подивилися, як хасиди готуються до свята.
Сергій Моргунов / «Бабель»
На початку вересня гірники в Кривому Розі почали безстроковий підземний протест через низькі зарплати і важкі умови праці. За їхніми родинами почали стежити невідомі, а керівництво комбінату називало протест злочином. Наша кореспондентка разом з фотографом Олександром Течинським побувала на місці подій.
Олександр Течинський / «Бабель»
Девʼять місяців кореспондентка Марія Жартовська домовлялася з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком про велике інтервʼю. У жовтні їй вдалося поспілкуватися з політиком і навіть познайомитися з його сімʼєю. Відповіді на всі важливі запитання до голови ОП — у великому матеріалі «Бабеля» (частина перша, частина друга).
Сергій Моргунов / «Бабель»
У жовтні Конституційний суд позбавив повноважень Національне агентство із запобігання корупції, заблокував електронне декларування доходів топчиновників і скасував кримінальну відповідальність за недостовірну інформацію в деклараціях. За кілька днів до будівлі суду в Києві прийшли понад тисячу осіб — вони вимагали відставки суддів, палили фаєри і димові шашки.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Пропускний пункт у Щасті Луганської області чекали всі воєнні роки. У листопаді його відкрив президент Володимир Зеленський. Цей пункт поділив жителів міста: одні сподіваються, що потік луганчан дозволить їм заробити на оренді житла, продажу їжі, кави, перевезеннях. Інші — проти: їм здається, що маленьке місто не витримає потоку туристів, луганчани зметуть з полиць аптек ліки, а з супермаркетів зникне їжа. Кореспондент «Бабеля» Євген Спірін і фотограф Сергій Моргунов вирушили в Щастя, щоб дізнатися, як пропускний пункт змінив прифронтове місто, яке ще пару років тому обстрілювали бойовики «ЛНР».
Сергій Моргунов / «Бабель»
У вересні біля Сєверодонецька Луганської області загорівся ліс. За пару годин вогонь перекинувся на найближчі селища: Воронове, Сиротине, Муратове і Капітанове. Пожежу змогли згасити лише до вечора наступного дня. Згоріло 13 тисяч гектарів лісу, загинули девʼятеро людей, багато сімей залишилися без будинків. Тварини втекли з дворів, рятуючись від вогню, але більшість їх загинула в палаючому лісі. Ми проїхали усіма згорілими селами і поспілкувалися з людьми, які живуть на обпалених руїнах будинків.
Сергій Моргунов / «Бабель»
Сумчанин Сергій Семенников виховує двох вовків і вважає себе ватажком зграї. Для хижаків він побудував дачу — з будинком, лісом, ставком і вовчою норою. Також він тримає двох собак, кішку, змій і павуків. Кореспондентка Катерина Коваленко разом з фотографом Кароліною Ускакович побувала в гостях у Сергія і його вовків і розповідає, як вони уживаються.
Кароліна Ускакович / «Бабель»
Лікарня у прифронтовому селищі Трьохізбенка Луганської області розрахована на пʼять сіл і 1 500 людей, з яких понад сто — діти. Будівля лікарні залишилася приписаною до іншого району, який окупували бойовики «ЛНР». Через це тепер в лікарню не можна легально підключити електрику, перерахувати гроші з міжнародних фондів, відремонтувати будівлю бюджетним коштом. Лікарі розʼїхалися, але фельдшерка Лілія Швець залишилася і займається амбулаторією всі шість років війни. Вона лікувала людей під обстрілами, боролася з бюрократією, а тепер бореться з ковідом. Головний редактор «Бабеля» Євген Спірін і фотограф Сергій Моргунов приїхали до Трьохізбенки, щоб поспілкуватися з Лілією і зрозуміти, як вона та її амбулаторія пережили шість воєнних років.
Сергій Моргунов / «Бабель»