Премʼєрка Італії запропонувала застосувати до України 5 статтю НАТО без її членства в Альянсі

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:

Премʼєр-міністр Італії Джорджа Мелоні пропонує поширити дію пʼятої статті статуту НАТО на Україну без надання їй повноправного членства в Альянсі.

Про це пише Financial Times.

Пʼята стаття статуту НАТО зобовʼязує надавати військову допомогу союзникам, які зазнали нападу. Мелоні вважає це більш стійкою гарантією безпеки для України, ніж відправка європейських миротворців.

«Я виключаю можливість відправки італійських солдатів. Краще подумати про більш довгострокові рішення. Довгостроковим рішенням було б розширити пʼяту статтю статуту НАТО», — цитує слова Мелоні агентство Ansa.

Миротворчі війська в Україні

Після переговорів США й Росії про припинення війни в Україні без участі Європи та Києва у Франції зібрали екстрену зустріч з лідерами ЄС. Одним з ключових питань стала відправка військ до України, які контролювали б перемирʼя. Це було й головною суперечкою вечора.

Президент Франції Емманюель Макрон пропонував розмістити європейські миротворчі сили за майбутньою лінією розмежування в Україні, а не безпосередньо на ній. Проти одразу виступили Німеччина, Італія, Іспанія та Польща. Натомість премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що його країна готова розгорнути війська в Україні й підтримати мирні домовленості «чоботами на землі й літаками в небі».

Головнокомандувач ЗС Швейцарії Томас Зюсслі заявив, що може відправити війська для майбутньої миротворчої місії в Україні, якщо про це проситимуть, а уряд не буде проти. Премʼєр-міністр Ірландії Мікхол Мартін сказав, що його країна теж готова відправити миротворців до України для повоєнної безпеки. Данія також до цього готова, як і Австралія, про що зазначив прем’єр Ентоні Албанезе. Прем’єр Бельгії Барт де Вевер вважає логічним, якщо Брюссель відправить війська в Україну. У Швеції не виключають таку можливість.

Тим часом парламент Болгарії ухвалив декларацію про те, що Збройні сили Болгарії не братимуть участі у воєнних діях в Україні. А в Румунії допустили, що зможуть стати центром транзиту військ для миротворчих західних сил в Україні, хоч парламент і не підтримує таку позицію тимчасового президента Іліє Болояна.

Bloomberg з посиланням на джерела пише, що Туреччина могла б розгорнути свої миротворчі сили в Україні, але не робитиме цього, якщо її не залучатимуть до всіх консультацій та підготовки формування миротворчій місії.