Після кількох днів мовчанки президент і віцепрезидент США нарешті поговорили — уперше з 6 січня, коли натовп, натхненний промовою Дональда Трампа, рушив на штурм Капітолія у Вашингтоні, де обидві палати парламенту затверджували перемогу нового глави держави. Майкл Пенс не підтримав свого шефа та відмовився «змінювати результати виборів», накликавши на себе гнів президента.
Про це повідомляє CNN.
За інформацією від старших чиновників Білого дому, Трамп і Пенс зустрілися в Овальному кабінеті, де провели «добру бесіду». Перші обличчя держави обговорили плани на тиждень і згадали свої досягнення за чотири роки спільної роботи.
Трамп і Пенс погодилися, що сутички у Вашингтоні, що призвели до жертв, не представляють президентський рух. Вони пообіцяли один одному продовжувати роботу на благо країни до кінця своїх термінів.
Джерела, близькі до віцепрезидента, повідомляють, що нарешті напруга між Пенсом і Трампом, яка виникла в день штурму Капітолія, зменшилась. Попередня розмова перших облич держави, під час якої Пенс вкотре запевнив, що не може і не буде змінювати результати виборів президента, розлютила Трампа та призвела до розриву комунікації.
Після сварки Пенс гнівно вигукнув: «І це після всього, що я зробив для нього!» За даними помічників Пенса, його кабінет почав отримувати погрози насильством, зокрема в листах у внутрішній мережі Білого дому.
Демократи Конгресу США закликають Пенса застосувати 25-у поправку Конституції, згідно з якою за одностайного рішення міністрів і віцепрезидента главу держави усувають від виконання обов’язків. Якщо Пенс погодиться на це, то стане президентом до 20 січня, коли влада перейде до адміністрації переможця виборів Джо Байдена.
«Усі ми, зокрема спікер Пелосі, хотіли б, щоб Дональд Трамп просто зробив правильну річ і подав у відставку або щоб віцепрезидент Пенс продемонстрував наявність хребта хоча б самому собі та своїй родині, та задіяв 25-у поправку», — заявив демократичний конгресмен Тед Льйо.
Однак резолюцію Палати представників із закликом застосувати 25-у поправку заблокували республіканці. Якщо її не вдасться ухвалити, демократи планують проголосувати за імпічмент Трампа через його роль у заколоті. За даними джерел CNN, Пенс планує притримати можливість усунення президента, допоки той стане надто нестабільним.
- Президент США Дональд Трамп розглядає можливість помилувати самого себе до завершення президентського терміну на тлі кризи через штурм Конгресу. За дострокову відставку Трампа через ці події виступають навіть члени Республіканської партії, а понад половину американців вважають його винним у кризі. Проте віцепрезидент Майкл Пенс не готовий до процедури імпічменту через побоювання ще більшої дестабілізації та мстивості Трампа.
- Обраний президент Джо Байден назвав штурм Конгресу прибічниками Трампа заколотом. Верховний суд США висунув звинувачення в незаконному проникненні до Конгресу щонайменше 40 особам. Правоохоронці вже заарештували найпопулярніших учасників штурму — «вікінга» та крадія меблів.
- Соціальна мережа Twitter назавжди заблокувала акаунт Дональда Трампа. Перед цим сторінки американського лідера тимчасово заблокували Facebook та Instagram. Засновник і керівник компанії Facebook Марк Цукерберг звинуватив президента США Дональда Трампа у спробі завадити мирній передачі влади переможцю виборів Джо Байдену.
- Також чинного президента заблокувала соцмережа Facebook. Голова компанії Марк Цукерберг звинуватив Трампа у спробі завадити законній передачі владі переможцю виборів Джо Байдену й оголосив бан щонайменше до дня інавгурації нового глави держави.
- Син Дональда Трампа пояснив блокування акаунта змовою впливових лівих і порівняв Twitter із Леніним та Сталіним. Російський опозиційний політик Олексій Навальний, який торік пережив замах на своє життя з боку російських спецслужб, звинуватив керівництво соцмережі Twitter у цензурі. За його словами, блокування акаунта чинного президента США Дональда Трампа стане небезпечним прецедентом придушення свободи слова.
- Відомий американський актор, бодібілдер, бізнесмен і політик Арнольд Шварценеггер висловився щодо заворушень у Вашингтоні та звинуватив Дональда Трампа у спробі перевороту. Як член республіканської партії США він закликав до національної єдності та підтримки обраного президента Джо Байдена.