Протягом тижня, що минає, Україна, за інформацією медіа, вперше вдарила по РФ далекобійними ракетами. Росія атакувала Дніпро, за попередніми даними, міжконтинентальною балістичною ракетою — вперше у світі. Президент підписав низку важливих законів і презентував План стікості, парламентарі ухвалили держбюджет на 2025 рік. А ще вийшла гра S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.
«Бабель» зібрав найважливіші новини тижня, щоб ви залишалися в курсі подій.
Далекобійні удари України
Цього тижня помічник державного секретаря США у справах Західної півкулі Браян Ніколс підтвердив, що президент Джо Байден дозволив Україні бити американськими ракетами вглиб Росії. Це перше підтвердження дозволу на удари від американської сторони.
Того ж дня низка медіа написала про те, що Україна вперше використала американські далекобійні ракети ATACMS для удару по Росії — по складу з боєприпасами в Брянській області.
Українська сторона не підтверджує цього, але й не спростовує.
Вже наступного дня Bloomberg з посиланням на західного посадовця писало, що Україна вперше атакувала Росію ракетами дальнього радіуса дії Storm Shadow. Імовірно, йдеться про Курську область.
І лише 23 листопада міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро підтвердив, що його країна дала дозвіл ЗСУ на застосування французьких ракет великої дальності по РФ. За його словами, це мають робити «в цілях самооборони».
Перший у світі удар міжконтинентальною балістичною ракетою
Росіяни вдарили по Дніпру 21 листопада міжконтинентальною балістичною ракетою, повідомили в Повітряних силах ЗСУ. За словами Зеленського, всі характеристики — швидкість, висота — міжконтинентальної балістичної. Однак експертиза ще триває.
У Міноборони США підтвердили, що Росія вдарила по Україні експериментальною балістичною ракетою середньої дальності, яку створили на базі міжконтинентальної балістичної ракети РС-26 «Рубіж».
Путін сказав, що РФ вдарила по Дніпру нібито «новітньою системою середньої дальності» під назвою «Орєшнік». У ГУР вважають, що це могла бути ракета з комплексу «Кедр».
У СБУ 24 листопада вперше показали уламки нової балістичної ракети, якою РФ вдарила по Дніпру.
В Україні презентували План стійкості
Президент України Володимир Зеленський 19 листопада в Раді представив внутрішній План стійкості з 10 пунктів.
Зокрема, йдеться про те, що вибори в країні будуть після перемоги, а зниження мобілізаційного віку не впроваджуватимуть.
За словами Зеленського, наступного року Україна планує виробити щонайменше 30 тисяч далекобійних дронів. Також серед завдань — робити 3 тисячі крилатих ракет.
Детально про кожен з пунктів плану «Бабель» писав тут.
Підписані президентом законопроєкти
Володимир Зеленський 18 листопада підписав законопроєкт № 11225 про вдосконалення медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
Документ модернізує процедуру МСЕК через:
- можливість онлайн-участі людей у засіданнях МСЕК, що зменшить витрати часу та коштів для пацієнтів;
- зміни в порядку встановлення інвалідності: пропонується замість особистої присутності людей розглядати для експертизи їхні документи;
- внесення інформації про результати МСЕК до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) для спрощення доступу лікарів до даних, пришвидшення ухвалення рішень і прозорості.
Прзидент 20 листопада підписав законопроєкт № 11410 про позбавлення державних нагород зрадників України.
А вже 22 листопада Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення РНБО про нові санкції та позбавлення державних нагород держзрадників. Серед них — колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ та Генпрокуратури, прокурори, артисти, російські політичні, релігійні та культурні діячі.
Рішення парламентарів
Верховна Рада 19 листопада схвалила в цілому державний бюджет на 2025 рік.
У держбюджет на 2025 рік заклали рекордні видатки на рівні 3,94 трильйона гривень. З них видатки на оборону становлять 2,22 трильйона гривень.
У проєкті держбюджету йдеться, що дохід держави становитиме 2,3 трильйона гривень. Тут врахували 141 мільярд гривень від податкового законопроєкту 11416-д про історичне підвищення податків в Україні, який Рада схвалила ще в жовтні та який досі не підписав президент Володимир Зеленський.
Також цього тижня Верховна Рада підтримала одразу у двох читаннях законопроєкт № 12104, який дає право відстрочки від мобілізації людям, чиї родичі загинули або зникли безвісти на війні.
Верховна Рада ухвалила в цілому закон № 12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертирував.
Військова допомога Україні
США 20 листопада виділили Україні новий пакет допомоги на $275 мільйонів. Він містить різне озброєння.
Того ж дня заявили, що Данія виділить Україні один мільярд данських крон (це приблизно €130 мільйонів) для військово-промислового комплексу.
Також цього тижня стало відомо, що Європейський Союз передав Україні обіцяний мільйон боєприпасів.
Призначення Трампа щодо України
Обраний президент США Дональд Трамп може створити посаду спеціального посланника з російсько-української війни та призначити на неї колишнього посла США в Німеччині Річарда Гренелла.
Reuters писало, що його погляди щодо України можуть сподобатися не всім. На круглому столі, організованому Bloomberg у липні 2024 року, Гренелл виступав за створення «автономних зон» як засобу врегулювання російсько-української війни. Він також говорив, що не підтримуватиме вступ України до НАТО в «найближчому майбутньому».
Вийшла гра S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
Після 15 років розробки творці офіційно презентували українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.
Журналісти The Gamer Guide вже оцінили гру. З оцінкою 9 з 10 вони відмічають, що S.T.A.L.K.E.R. 2 має захопливу атмосферу та сюжет, приголомшливий візуал і геймплей, що пропонує гравцям прийняти виклик.
Українська компанія GSC Game World продала вже мільйон копій гри S.T.A.L.K.E.R. 2.