Володимир Зеленський обіцяв закінчити війну на Донбасі за рік — до кінця 2020. Війна триває, але дещо зробити вдалося — ось короткий список

Автори:
Євген Спірін, Сергій Пивоваров
Редактор:
Катерина Коберник
Дата:
Володимир Зеленський обіцяв закінчити війну на Донбасі за рік — до кінця 2020. Війна триває, але дещо зробити вдалося — ось короткий список

Володимир Зеленський на позиціях військових у Донецькій області, 6 грудня 2020 року.

Офіс президента України / Facebook

Девʼятого грудня 2019 го року президент Володимир Зеленський на зустрічі «нормандської четвірки» в Парижі сказав, що дає собі рік на те, щоб закінчити війну на Донбасі. У кінці листопада 2020 року міністр з питань інтеграції окупованих територій Олексій Резніков заявив, що виконати цю обіцянку в строк не вийде. За його словами, року виявилося замало, щоб російські військові залишили територію окупованого Донбасу, а Україна відновила контроль над кордоном. У 2020 році на Донбасі продовжували гинути українські військові та мирні жителі, бойовики обстрілювали позиції армії, а Росія зривала переговори. Попри це Україні вдалося відкрити два нові пропускні пункти — у Щасті та Золотому

КПВВ «Золоте» побудували у 2016 році, відтоді він жодного разу не працював. У 2020 його відкрили формально, але бойовики не пускають людей зі свого боку.
Луганської області; обмінятися полоненими; укласти перемирʼя, яке суттєво зменшило кількість загиблих військових. «Бабель» згадує, про що домовилися на останній зустрічі «нормандської четвірки», і нагадує, чого вдалося добитися за рік.

Зустріч «нормандської четвірки»

Остання зустріч «нормандської четвірки» на рівні глав держав була 9 грудня 2019 року в Парижі. Перед тим у подібному форматі зустріч відбулася ще в жовтні 2016- го, коли президентом України був Петро Порошенко, а Франції — Франсуа Олланд.

Зустріч глав держав «нормандської четвірки» у Берліні в жовтні 2016 року.

Палінчак Михайло / УНІАН

Ось про що домовилися на останній зустрічі:

  • знову зустрітися «нормандською четвіркою» через чотири місяці;
  • припинити вогонь;
  • обмінятися полоненими за формулою «всіх на всіх»;
  • розвести сили на нових ділянках;
  • відкрити нові пункти пропуску.

У березні в інтервʼю The Guardian Зеленський підтвердив, що на досягнення результатів із мирного врегулювання конфлікту на Донбасі відводить рік від моменту зустрічі «нормандської четвірки» у грудні 2019. «Якщо це буде тривати довше, нам потрібно змінити формат і вибрати іншу стратегію».

Наприкінці квітня в інтервʼю для фільму «Рік президента Зеленського» він пообіцяв закінчити війну до кінця своєї каденції. «Я впевнений у тому, що за мою каденцію ми закінчимо цю війну. Упевнений... Я говорив, що готовий чекати один рік. Якщо Мінський процес не буде працювати, то ми будемо міняти тактику. Ми до цього готові. Рік ще не пройшов».

Наприкінці серпня в інтервʼю телеканалу Euronews Зеленський визнав, що переговори щодо ситуації на Донбасі просуваються не так швидко, як хотілося б. Але за результатами другої «нормандської зустрічі» є великий шанс закінчити війну вже в цьому році. «Я хочу вірити, що це [закінчення війни на Донбасі] відбудеться в цьому році. Я дуже хочу вірити в це і я вірю. Якби це залежало тільки від мене...».

У жовтні в інтервʼю BBC Зеленський сказав, що готовий піти з посади, якщо не зможе закінчити війну на Донбасі. «Якщо я не зможу закінчити війну, значить потрібно, щоб прийшла інша людина, яка здатна закінчити цю трагічну історію між нашими країнами».

У річницю зустрічі «нормандської четвірки», 9 грудня 2020 року, Зеленський заявив, що Росія блокує виконання домовленостей. Українська делегація у Тристоронній контактній групі щодо Донбасу закликала Росію провести нову зустріч у «нормандському» форматі на вищому рівні. Але в Кремлі відповіли, що не бачать у цьому сенсу. Того ж дня глава української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук визнав, що в України наразі немає «плану Б» щодо Донбасу.

Перемирʼя

З кінця минулого року в Мінську обговорювали повне перемирʼя на Донбасі з 1 січня 2020 року. Фінальної угоди дійшли тільки через сім місяців. Двадцять другого липня 2020-го на засіданні ТКГ домовилися про «повне і всеосяжне припинення вогню на лінії розмежування на Донбасі з 00:01 27 липня».

З моменту початку перемирʼя, 27 липня—14 грудня, загинули девʼятеро військових. Із них четверо в бойових зіткненнях: двоє в бою під Водяним у Донецькій області 30 жовтня, двоє були вбиті снайперами — останній загинув 24 листопада під Авдіївкою. За такий самий період минулого року загинули 45 військових.

Усього з початку 2020-го, на момент публікації, на Донбасі загинули 56 українських військових, майже вдвічі менше, ніж у минулому році. Велика частина загинула до перемирʼя, найбільші втрати були в січні, березні і першій половині липня.

Володимир Зеленський перед строєм військових під час робочої поїздки в Донецьку область, 6 грудня 2020 року.

Офіс президента України / Facebook

Обмін

Перший обмін полоненими відбувся за кілька тижнів після зустрічі «нормандської четвірки». Двадцять девʼятого грудня 2019 року Україна повернула 75 людей, а на тимчасово непідконтрольні території Донбасу відправилися 124 людини.

Наступний обмін провели 16 квітня 2020 року. Україна повернула двадцятьох людей, а бойовикам передала десятьох. На початку серпня голова Офісу президента Андрій Єрмак анонсував обмін близько ста полонених «найближчими тижнями». Однак на переговорах Тристоронньої контактної групи домовитися про новий обмін не вдалося.

У листопаді українська делегація на засіданні ТКГ запропонувала провести обмін полоненими до 24 грудня. Україна навіть передала список з одинадцяти осіб для обміну. Однак Росія і бойовики «ЛДНР» відмовилися. Але радник української делегації в ТКГ Олексій Арестович запевняє, що шанси на обмін до Нового року залишаються.

Розведення

Завдання розвести війська на Донбасі поставив у 2016 році тодішній президент Петро Порошенко. Про розведення домовилися 21 вересня 2016 року в Мінську. Тоді представник України Леонід Кучма, Мартін Сайдік з ОБСЄ та Борис Гризлов від Росії підписали рамкову угоду. Документ складався з 12 пунктів і базувався на другій Мінській угоді 2015 року. Розведення мало відбуватись поетапно на всіх 426 кілометрах лінії фронту. У цій угоді вперше вказали, що відводиться не тільки важка техніка, а й українська армія і збройні формування «ЛНР» і «ДНР».

У розташуванні 128-ї бригади на лінії розведення військ біля Богданівки в Донецькій області, листопад 2019 року.
Військові 128-ї бригади на лінії розведення військ біля Богданівки в Донецькій області, листопад 2019 року.
Селище Богданівка в Донецькій області в кількох кілометрах від лінії фронту, листопад 2019 року.

У розташуванні 128-ї бригади на лінії розведення військ біля Богданівки в Донецькій області, листопад 2019 року. Військові 128-ї бригади на лінії розведення військ біля Богданівки в Донецькій області, листопад 2019 року. Селище Богданівка в Донецькій області в кількох кілометрах від лінії фронту, листопад 2019 року.

Сергій Моргунов / «Бабель»

Першими ділянками, де мало розпочатися розведення, стали селище Станиця Луганська і місто Золоте Луганської області та Богданівка Донецької області. Війська повинні були відійти на два кілометри з кожного боку. Важливою умовою було тижневе перемирʼя перед розведенням. Буквально воно означало, що сім днів з обох боків не мало бути жодного пострілу, навіть із пістолета. Його не виходило виконати три роки.

Процес почався наприкінці червня 2019 року, під приводом ремонту підірваного в 2014 році моста в Станиці Луганській. Тутешній пункт пропуску — єдине місце, де люди з окупованої території могли перейти на підконтрольну Україні територію і назад. Усі пʼять років війни вони ходили по хитких конструкціях, тому що моста не було. Зрештою в липні 2019 оголосили про режим тиші, який тримався понад місяць — у цей час біля моста почали розмінування. Другого вересня президент Володимир Зеленський заявив, що війська розвели і почали ремонтувати міст. Його відкрили 20 листопада того ж року. У листопаді в Станицю Луганську приїжджав і пʼятий президент Петро Порошенко. Він оглянув місце розведення і заявив: «Моя стійка позиція — ми повинні захищати людей з прифронтових районів і не маємо права віддавати ворогові ані сантиметра української землі».

Українські рятувальники демонтують залишки укріплень біля моста в Станиці Луганській, вересень 2019 року.
Перехід у Станиці Луганській з боку бойовиків «ЛНР», вересень 2019 року.

Українські рятувальники демонтують залишки укріплень біля моста в Станиці Луганській, вересень 2019 року. Перехід у Станиці Луганській з боку бойовиків «ЛНР», вересень 2019 року.

Сергій Моргунов / «Бабель»

Міст і пункт пропуску працювали весь 2020 рік до 15 жовтня, поки їх не закрили на карантин через пандемію коронавірусу.

На початку жовтня минулого року розведення почали і в Золотому. Спочатку дату не могли узгодити через порушення режиму тиші і обстріли. А ще частина жителів міста були проти: на їхню думку, після відводу української армії Золоте легко змогли б захопити бойовики «ЛНР». Девʼятого жовтня в місто приїхали міністр оборони Андрій Загороднюк і начальник Генштабу Руслан Хомчак. Вони зібрали місцевих жителів і сказали, що розведення нічим їм не загрожує. Наступного дня, 10 жовтня, в місто приїхали ветерани полку «Азов» — щоб захищати місцеве населення після розведення.

У партії Порошенка розведення називали капітуляцією, закликали рятувати місцеве населення від бойовиків і говорили, що селище Катеринівка поруч із Золотим стане «сірою зоною»

Населені пункти, які не контролює ні Україна, ні бойовики. У таких селах не діють жодні закони, немає шкіл, зарплат і пенсій.
.

Розведення біля Золотого закінчилося першого листопада. Відтоді вже рік місто патрулює поліція, Катеринівка не стала «сірою зоною». Її жителі так само отримують пенсії і зарплати, а діти ходять у школу. Попри кілька обстрілів з боку бойовиків «ЛНР» на початку 2020 року, зайняти Золоте вони не намагалися.

Розведення на ділянці біля Богданівки Донецької області закінчилося 11 листопада 2019 року. Поки відводили війська, дехто з ветеранів та депутатів говорили, що як і в Золотому, під загрозою опиняться мирні жителі селища. Насправді в Богданівці живе всього пʼятеро людей. А війська відвели на два поля між Богданівкою і окупованим «ДНР» Петровським.

Минув рік, у грудні 2020-го війська від Богданівки так само відведені, захопити селище бойовики «ДНР» не намагалися.

Пропускні пункти

На відміну від Донецької області, де пропускних пунктів цілих чотири і всі автомобільні, в Луганській області КПВВ був один і той пішохідний — Станиця Луганська. У січні 2016 року заступник голови Луганської обладміністрації Юрій Клименко заявив, що керівництво області розглядає варіант відкрити автомобільний пункт пропуску в Золотому. Після цього питання КПВВ обговорили в Мінську на підгрупі з гуманітарних питань, а до кінця березня побудували. Пункт був повністю готовий, але бойовики «ЛНР» будувати пункт зі свого боку відмовилися. Тому КПВВ закрили, так офіційно і не відкривши, 31 березня 2016 року.

Центр надання адміністративних послуг біля КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року.
КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року.

Центр надання адміністративних послуг біля КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року. КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року.

Сергій Моргунов / «Бабель»

Через чотири роки, після розведення військ в Станиці Луганській, Золотому і Богданівці, Мінська група домовилася відкрити КПВВ «Золоте» і побудувати ще один пункт у Щасті. У липні ділянку біля одного з останніх блокпостів української армії на виїзді біля Щастя розмінували і почали будувати там інфраструктуру: будівлю центру адміністративних послуг, аптеку, медпункт і будівлю «Ощадбанку». До майбутнього пункту пропуску проклали нову дорогу. Шостого листопада пункт пропуску в Щасті, на який чекали шість років, відкрив президент Володимир Зеленський. Через два дні, 8 листопада, пункт відкрили і для місцевих жителів. Кілька з них навіть пройшли через нього і дійшли до пункту на боці «ЛНР». Однак представник бойовиків Ольга Кобцева заявила, що «ЛНР» не буде відкривати пункти пропуску «Золоте» і «Щастя», тому що «Україна не погодила графік роботи».

Володимир Зеленський під час відкриття КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року.
Військові під час відкриття КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року.

Володимир Зеленський під час відкриття КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року. Військові під час відкриття КПВВ «Щастя» в Луганській області, листопад 2020 року.

Сергій Моргунов / «Бабель»

З восьмого листопада пункти «Щастя» і «Золоте» відкриті з українського боку, однак людей не випускають і не впускають з боку «ЛНР». Де-юре Україна виконала свої зобовʼязання і відкрила пункти, де-факто вони не працюють.