Росіянку Софію Сапегу, яку затримали в аеропорту Мінська разом із головним редактором Telegram-каналу NEXTA Романом Протасевичем, підозрюють за кількома статтями у «злочинах, скоєних у серпні та вересні 2020 року», коли спалахнули масові протести проти режиму Олександра Лукашенка.
Про це повідомила офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова.
Сапега затримана на 72 години, її тримають у СІЗО на Окрестіна. Після закінчення трьох діб щодо неї «буде ухвалене рішення про обрання запобіжного заходу або звільнення». Їй вже найняли адвоката, а 24 травня з нею зустрівся російський консул.
Як повідомляє «Російська служба BBC», адвокат Сапеги Олександр Філанович розповів, що ситуація з його підзахисною непроста — поки невідомо, у рамках кримінальної чи адміністративної справи вона затримана.
«Слідчий, який затримував її в аеропорту, поінформував мене, що якісь матеріали виділені в окреме провадження та направлені до центрального апарату Слідчого комітету. Я повідомив усі компетентні органи про те, що прийняв на себе захист, і всі процесуальні дії повинні проводитися за моєю участю. Я вичерпав усі процесуальні можливості вступу у справу і чекаю на відповідь», — сказав він, додавши, що його в СІЗО поки не пускали.
- 23 травня в аеропорту «Мінськ» затримали колишнього головного редактора опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Літак Ryanair (Афіни — Вільнюс) екстрено посадили в Мінську через інформацію про замінування, яка зрештою не підтвердилася. Для супроводу літака піднімався винищувач МіГ-29.
- 24 травня влада Білорусі заявила, що лист із повідомленням про нібито мінування літака Ryanair отримали від «солдатів ХАМАСу». ХАМАС свою причетність заперечує.
- Правозахисний центр «Вясна» визнав Протасевича політвʼязнем. КДБ Білорусі в листопаді 2020 року вніс Протасевича та засновника NEXTA Степана Путила до «списку осіб, причетних до терористичної діяльності». Протасевичу загрожує до 15 років позбавлення волі.
- ООН, країни Євросоюзу, США, Велика Британія, Канада й Україна вже виступили із засудженням дій режиму Олександра Лукашенка. Низка європейських авіакомпаній припинили польоти через територію Білорусі, а деякі країни, зокрема й Україна, зупинили авіасполучення з нею.