Влада Білорусі заявила, що лист із повідомленням про нібито мінування літака Ryanair, яким летів колишній редактор опозиційного Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, отримали від «солдатів ХАМАСу».
Про це заявив глава департаменту авіації Міністерства транспорту і комунікації Артем Сікорський і процитував цей лист.
«Ми, солдати ХАМАСу, вимагаємо, щоб Ізраїль припинив вогонь в секторі Гази. Ми вимагаємо, щоб Європейський Союз відмовився від підтримки Ізраїлю в цій війні. Відомо, що учасники Delfi Economic Forum повертаються додому рейсом 4978. У цей літак закладена бомба. Якщо ви не виконаєте наші вимоги, бомба вибухне 23 травня над Вільнюсом», — йдеться в листі, який нібито отримала адміністрація аеропорту Мінська.
Навіщо лист зі зверненням до Євросоюзу відправили саме до Мінська — у Мінтрансі не уточнюють.
Водночас Сікорський заявив, що білоруські диспетчери повідомили екіпаж літака Ryanair про заявлену загрозу, після чого екіпаж прийняв рішення здійснити посадку в аеропорту Мінська. Чиновник стверджує, що «ніякого тиску або примушення до посадки повітряного судна не було».
Командувач військово-повітряними силами і військами протиповітряної оборони Збройних сил Білорусі Ігор Голуб заявив, що винищувач МіГ-29 підняли вже після того, як екіпаж Ryanair розвернув літак у бік мінського аеропорту, цитує Tut.by.
Палестинський ісламський рух ХАМАС згодом відреагував на заяву білоруської влади, заперечивши причетність до «мінування» літака.
Речник руху Фавзі Бархум, якого цитує Reuters, вважає, що хтось хоче «демонізувати» їхній рух. «Ми не вдаємося до таких методів, деякі підозрілі сторони хочуть демонізувати ХАМАС і перешкодити світовим симпатіями до палестинського народу і його законному опору», — заявив Бархум.
Зазначимо, що Ізраїль повідомив про взаємне припинення вогню сторонами конфлікту у секторі Гази ще за три дні до нібито написаного листа — 20 травня.
- 23 травня в аеропорту «Мінськ» затримали колишнього головного редактора опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Літак Ryanair (Афіни — Вільнюс) екстрено посадили в Мінську через інформацію про замінування, яка зрештою не підтвердилася. Для супроводу літака піднімався винищувач МіГ-29.
- Білоруська опозиція, низка країн Євросоюзу і США засудили дії влади Білорусі та вимагають звільнити Протасевича. Білорусь назвала «войовничою» реакцію країн. Режим Лукашенка підтримала Росія, депутати парламентської партії ОПзЖ, а також нардеп Євгеній Шевченко, якого на тлі цього виключили зі «Слуги народу».
- Правозахисний центр «Вясна» визнав Протасевича політвʼязнем. Де він зараз перебуває — невідомо. КДБ Білорусі в листопаді 2020 року вніс Протасевича та засновника NEXTA Степана Путила до «списку осіб, причетних до терористичної діяльності». Протасевичу загрожує до 15 років позбавлення волі.