Військова диктатура М’янми через кілька днів після захоплення влади спробувала зняти мільярд доларів у Федеральному резервному банку США, однак рахунок заморозили. Спершу переказ просто затримали, а після наказу президента Джо Байдена заблокували на необмежений строк.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на обізнані джерела в уряді США.
Зняти кошти з рахунку спробували 4 лютого, після арешту попереднього голови Центрального банку М’янми, якого військові замінили своєю людиною. Таким чином диктатура спробувала обійти міжнародні санкції, накладені на М’янму після захоплення влади військовими та арешту легітимних урядовців.
Наразі ситуацію не коментують ані представники режиму М’янми, ані уряд США.
США, Канада, Європейський союз і Велика Британія оголосили про санкції після державного перевороту в південноазійський країні. За даними ООН, у М’янмі з тих пір вбили щонайменше 54 людини і затримали понад тисячу.
За даними джерел видання, розпорядження Байдена дало Федеральному резервному банку США юридичні повноваження зберігати кошти Центрального банку М’янми необмежено довго.
Інші джерела повідомляють, що блокування резервів М’янми запровадили ще задовго до перевороту — у 2020 році країну помістили до «сірого списку» через підозру у відмиванні коштів, і зокрема через ризики надходження на рахунок грошей від продажу наркотиків.
- 1 лютого 2021 року в Мʼянмі стався військовий переворот. Владу у країні захопили армія і генерал Мін Аун Хлайн. Військові виступили проти голови уряду Аун Сан Су Чжі, партія якої перемогла на виборах у листопаді 2020 року. Військові затримали членів уряду, ввели воєнний режим і заблокували соцмережі. У країні почалися масштабні протести, які переросли в сутички з поліцією.
- Масово відкривати вогонь по цивільних силовики почали 28 лютого. Тоді загинуло 18 осіб.
- Під час масових протестів в Мʼянмі 3 березня поліція вбила 38 осіб. Жорстоке придушення мітингів проти військової хунти спостерігалося в містах Моуньюа, Патейн, Янгон, Таунджі та столиці Найпʼїдо. Проти людей використовують сльозогінний газ, спецтехніку та бойові патрони, від яких загинули більшість жертв.
- Протягом останніх двох років уряд М’янми скуповував передові технології для стеження. Після державного перевороту ці технології почали відкрито використовувати для репресій проти опозиції новому режиму.
- Служби безпеки М’янми після державного перевороту переслідують не лише дорослих громадян, які протестують проти диктатури, але й молодь і навіть дітей. Третього березня вбили щонайменше п’ятьох неповнолітніх і серйозно поранили чотирьох.
- Військові та поліцейські нового режиму М’янми погрожують дисидентам через TikTok. У соцмережі «гуляють» сотні роликів із солдатами і силовиками, які ціляться в камеру і погрожують вбивством усім, хто вийде проти них.