Колишній президент США Дональд Трамп на початку січня планував замінити в. о. генпрокурора іншим, більш слухняним чиновником Мін’юсту, який би просунув безпідставні твердження про фальсифікацію виборів. Так Трамп сподівався довше затриматися при владі.
Про це повідомляє The Washington Post.
За президентським планом, в. о. генпрокурора Джеффрі Розен був би відсторонений від посади та замінений на Джеффрі Кларка, який очолював департаменти довкілля та природних ресурсів Мін’юсту.
Кларк мав вжити заходів для продовження влади Трампа через механізми міністерства, однак тодішній президент врешті відмовився від свого плану після напруженої зустрічі зі співучасниками.
Змова Трампа передбачала фактичне захоплення Мін’юсту й могла призвести до непередбачуваних наслідків. Однак цілісність плану з захоплення влади порушив штурм Капітолія 6 січня.
«До заколотницького нападу на Капітолій існувала спроба перевороту в Мін’юсті, задумана президентом США», — повідомив колишній чиновник міністерства Девід Лауфман.
На своє виправдання Кларк, який за планом мав допомогти Трампу в його задумі залишитися при владі, зазначив, що не брав жодної участі в змові та не давав рекомендацій президенту.
Радник Трампа зазначив у коментарі виданню, що президент дійсно вважав за необхідне розслідування Мін’юстом фальсифікації виборів, яка «отруювала нашу систему багато років». За його словами, будь-які твердження, що фальсифікацій не було, вигідні тим, хто хоче, аби система залишалася ушкодженою.
Протягом свого президентства Трамп регулярно намагався використати Мін’юст у власних цілях та для вигоди своїх союзників, однак наприкінці каденції тодішній генпрокурор Вільям Барр не визнав тверджень щодо фальсифікацій та пішов у відставку.
Його наступник на посаді генпрокурора Розен також не визнавав існування фальсифікацій, і довкола його фігури виникла змова. Теоретично, якби Розена замінили на Кларка, той зміг би вжити законних заходів для оскарження результатів виборів, пише видання.
На зустрічі учасників змови Трампу заявили, що в разі спроби усунути з посади в. о. генпрокурора Розена, змовники подадуть у відставку. Врешті президент вирішив не чіпати Розена, і його план зазнав краху.
- 6 січня прихильники Трампа, не згодного з перемогою Байдена, пішли штурмувати будівлю Капітолія, де засідає Конгрес. Унаслідок інциденту загинули пʼятеро людей, зокрема один працівник поліції.
- Обраний президент Байден назвав цей штурм заколотом, а ексдиректор ФБР Комі назвав штурм Капітолія американським «Чорнобилем» і провалом спецслужб рівня 9/11.
- Трамп хотів особисто долучитися до штурму Капітолія, але Секретна служба, що охороняє президента, його відмовила через підвищену небезпеку.
- Понад 40 учасників штурму вже постали перед судом. Правоохоронці заарештували найпопулярніших учасників заворушень — «вікінга» та крадія меблів.
- За свідченням прокурорів у справі про штурм Капітолія, заколотники хотіли «захопити та вбити» конгресменів. Деякі учасники заворушень свідчили ФБР, що виконували вказівки Трампа та сподівалися, що він їх помилує в разі арешту.
- Палата представників США оголосила імпічмент Трампу (вдруге за його каденцію). Сенат вирішив не відхиляти недовіру президенту, а його тогочасний лідер — республіканець Макконнелл — навіть зібрався вигнати Трампа з партії. Резолюцію про імпічмент направлять до Сенату 25 січня.
- Трамп активно обговорює зі своїми наближеними створення нової політичної сили — Партії патріотів. Опальний лідер досі має широку підтримку серед американців, попри плани республіканського істеблішменту виключити його зі своєї партії.