Французькі дослідники підтвердили здатність собак виявляти хворих на коронавірус і навіть вирізняти з їх числа тих, хто хворіє безсимптомно. Робочі собаки успішно зуміли відрізнити хворих від здорових за зразками їхнього поту — середній показник точності становив 76%.
Результати дослідження описані в науковому журналі Plos One.
До експериментів долучили шістьох службових собак: три з них були навчені шукати вибухівку, дві визначали рак товстої кишки, ще одна пройшла пошуково-рятувальні тренування. Під час підготовки тварин навчали запам’ятовувати запах зразка інфікованої людини і нагороджували іграшкою.
Дослідження провели в Парижі та в столиці Лівану Бейруті. Провідників із собаками запрошували до кімнати, де у випадковому порядку були розташовані зразки, взяті у 177 людей, близько половини з яких були хворими на коронавірус.
Найнижчий середній показник точності визначення зразка становив 76%, а найвищий — 100%. Дослідники вказують на високу точність роботи собак у визначенні хвороби, проте зауважують, що для розвитку цього методу потрібні подальші експерименти.
Зазначається, що використання нюху собак підійде для швидкого, надійного та дешевого попереднього скринінгу людей у місцях масового скупчення, зокрема в аеропортах. Результати дослідження називають перспективними, що частково доводить здатність тварин правильно визначати хворих на коронавірус.
Дослідження підкреслює цікавий факт: собаки зреагували на зразки поту двох людей з негативним тестом, яких терміново перевірили ще раз. Виявилося, що попередні ПЛР-тести дали хибні результати, і собаки визначили стан людей більш точно.
- За останній рік коронавірус мутував у 7 різних штамів. Жоден з них поки не стійкий до вакцини.
- Остаточні дані досліджень показали, що ефективність вакцини від коронавірусу, розробленої американською компанією Pfizer і німецькою BioNTech, зросла до 95%.
- Вакцина від коронавірусу компанії AstraZeneca, яку створили спільно з Оксфордським університетом, під час випробувань показала свою ефективність на 70%.
- У Moderna заявили, що їхня вакцина на 95% запобігає зараженню. Вона забезпечує імунітет щонайменше на три місяці.
- Велика Британія першою у світі розпочне вакцинацію від коронавірусу. Уряд закупив 40 мільйонів доз у Pfizer.