У Верховній Раді 29 вересня розглянуть електронну петицію про створення тимчасової слідчої комісії для розслідування можливого «зриву» спецоперації із затримання найманців «ПВК Вагнера». Про це повідомив перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук на засіданні парламенту.
Відповідна електронна петиція на сайті парламенту набрала необхідну кількість голосів — понад 25 тисяч. Після розгляду петиції в Раді можуть розглянути постанову про створення ТСК, яка вже зареєстрована в парламенті.
Стефанчук зазначив, що постанову розглянуть без ухвалення рішення щодо неї. «Ми сьогодні зайдемо в одну процедуру, яка вперше слухається в історії цієї Ради та, мені здається, уперше за історію Ради. Це питання обговорення електронної петиції. Ви знаєте, що це питання у нас регламентується главою 36 зі значком 1 і повинно бути обговорено Радою без прийняття будь-якого рішення, але за окремою процедурою повного розгляду», — сказав Стефанчук.
Під час розгляду цієї петиції більшість депутатів «Слуги народу» покинули залу засідань.
Співголова фракції «Європейська солідарність» Артур Герасимов заявив, що фракція «Слуги народу» блокує цю постанову. За його словами, усі фракції, крім СН, одноголосно підтримали, що ця петиція має бути терміново розглянута у парламенті.
«Європейська солідарність» […] попросила керівництво парламенту зібрати всіх керівників фракцій для того, щоб обговорити це питання. […] Сподіваємося, що публічний розгляд петиції нарешті підштовхне команду Зеленського до того, що треба створювати ТСК, а не ховатися від неї. На цьому засіданні ми отримали повну підтримку представників усіх фракцій, єдиний, хто не був присутній, — представник фракції «Слуга народу», — зазначив Герасимов.
Раніше Комітет Ради з питань національної безпеки рекомендував винести на розгляд парламенту проєкт постанови про створення ТСК. Це питання також мав розглянути регламентний комітет.
- 18 серпня журналісти Юрій Бутусов, Яніна Соколова і видання «Українська правда» та «Дзеркало тижня» писали про зрив спецоперації Служби безпеки та військової розвідки із затримання російських найманців з «ПВК Вагнера», яких зрештою затримали в Білорусі та видали Росії. Українські спецслужби начебто готували масштабну операцію з їх затримання, для чого виманили бойовиків у Білорусь. Однак після того як силовики доповіли про ці плани Офісу президента, спецоперація провалилася. Згодом Соколова опублікувала другу частину записів «вербування» російських бійців з «ПВК Вагнера».
- У зриві операції, за інформацією журналістів, були винні голова Офісу президента Андрій Єрмак і президент Володимир Зеленський, який послухав Єрмака. Інформацію про причетність України згодом спростували в Офісі президента, особисто Андрій Єрмак, Служба зовнішньої розвідки та СБУ.
- Ексголова Офісу президента України Андрій Богдан в інтерв’ю підтвердив існування спецоперації із затримання бійців «ПВК Вагнера». Він також підтвердив зрив операції після телефонного дзвінка з «найближчого оточення» президента Володимира Зеленського.