Розслідування подій 6 січня у Вашингтоні (округ Колумбія), коли сотні прибічників тодішнього президента США Дональда Трампа штурмували Капітолій, де обидві палати парламенту затверджували перемогу Джо Байдена, концентрується на теорії про «підбурювання до заколоту». Прокурор, який веде справу, вказує на Трампа як на центральну фігуру бунту, унаслідок якого загинули п’ятеро людей, але прямо відповідальним його не називає.
Про це пише Business Insider.
За словами федерального прокурора Майкла Шервіна, розслідування, найімовірніше, завершиться звинуваченням у «підбурюванні до заколоту» щодо певних підозрюваних, особистості яких наразі не розкривають.
«Я вважаю, що факти вказують на такі обвинувачення. І я думаю, коли ми просунемося далі, на це вкажуть ще більше фактів», — сказав Шервін.
Згідно з американським законодавством, «підбурювання до заколоту» є кримінальним злочином, що має на меті повалення уряду США або заходи, що заважають його діяльності. Подібні обвинувачення вкрай рідкісні.
«Якщо дві або більше особи… змовились з метою скинути, придушити або знищити силою уряд США, або почати війну проти них, або протидіяти владі силою, або силою запобігати, перешкоджати чи затримувати виконання будь-якого закону США… вони будуть оштрафовані за цією статтею або ув’язнені не більш ніж на 20 років», — пояснює суть статті про змову для підбурювання до заколоту підрозділ Корнелльського університету.
Читайте також:
Шервін також зазначив, що розслідування досі визначає, чи має Дональд Трамп понести кримінальну відповідальність за заколот.
«Безсумнівно, Трамп — магніт, що привів людей до округу Колумбія 6 січня. Тепер питання полягає в тому, чи винний він у всьому тому, що сталося під час штурму?» — сказав прокурор.
Наразі розслідування вже призвело до понад 400 проваджень, багато з них — за вчинення тяжких кримінальних злочинів. Зокрема, понад сто людей звинуватили в нападі на правоохоронців.
За словами Шервіна, близько 10% усіх проваджень стосуються змови, у якій слідчі вбачають докази спланованих дій праворадикального ополчення. Наразі розслідування працює над тим, щоб виявити більше деталей цих планів.
Читайте також:
- 6 січня у Вашингтоні сталися заворушення, що призвели до загибелі п’яти осіб. Згідно зі звітом поліції перед Конгресом США, правоохоронці знали про підготовку до штурму Капітолія заздалегідь, проте не змогли забезпечити його захист. Двоє працівників поліції, які стримували прибічників Трампа під час штурму, після заворушень у столиці вчинили самогубство.
- За свідченням прокурорів у справі про штурм Капітолія, заколотники хотіли «захопити та вбити» конгресменів. Деякі учасники заворушень свідчили ФБР, що виконували вказівки Трампа та сподівалися, що в разі арешту він їх помилує.
- Учасники штурму Капітолія висловили готовність свідчити проти експрезидента США Дональда Трампа у справі про імпічмент. Один із найвідоміших учасників штурму, «шаман» з конспірологічного руху QAnon Джейкоб Анджелі теж був готовий висловитися проти свого лідера.
- 13 січня Палата представників Конгресу США оголосила Дональду Трампу другий імпічмент — цього разу через підбурювання до заколоту. Він став першим президентом в історії США, якому недовіру висловили двічі. Згідно з документами про імпічмент Трампа, він — єдиний відповідальний за штурм Капітолія 6 січня, оскільки довів своїх прихильників до «божевілля», щоб залишитися при владі. 13 лютого Сенат не знайшов необхідної кількості голосів і провалив імпічмент.
- ФБР значно збільшило кількість розслідувань і арештів на тлі безладів, до яких були причетні прибічники колишнього президента США Дональда Трампа. За словами директора спецслужби, внутрішній тероризм «метастазує» у країні довгий час.