Комітет Верховної Ради з питань правової політики погодив відбір судді Конституційного суду за парламентською квотою всупереч вимогам Конституції та останнім рекомендаціям Венеціанської комісії.
Про це повідомляє Центр протидії корупції.
За даними ЦПК, комітет без будь-яких обговорень запропонованих кандидатів майже одноголосно вирішив, що всі вони відповідають вимогам Конституції та закону «Про Конституційний Суд України», та ініціював проведення спеціальної перевірки.
Як зазначається, не підтримав рішення лише депутат від фракції «Голос» Олег Макаров.
Зауважимо, на посаду судді КСУ претендують: чинні нардепи Ольга Совгиря («Слуга народу») та Юрій Павленко (ОПзЖ), а також кандидати Микола Сірий (від «Європейської солідарності»), Ольга Бондар-Петровська (від «Батьківщини») та Дмитро Журавльов (від депутатської групи «Довіра»).
Читайте також:
У ЦПК заявили, що такий формальний розгляд порушує вимоги Конституції, зокрема, про конкурсний відбір та наявність у кандидата щонайменше 15 років юридичного стажу. Наприклад, кандидат від ОПзЖ лише в 2013 році отримав юридичний диплом.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- 4 грудня Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації — депутати ухвалили законопроєкт, який передбачає штраф і обмеження волі, але не увʼязнення. У НАЗК розкритикували документ за мʼякість і попросили Зеленського накласти вето на закон.
- 9 грудня Венеціанська комісія опублікувала свій перший висновок щодо України, закликавши відновити відповідальність за брехню в деклараціях та позбавляти волі у разі перевищення певного порогу. Також Венеціанська комісія порадила прописати в законі додаткові гарантії, які захистять суддів.
- 10 грудня Венеціанська комісія опублікувала другий терміновий висновок щодо України — зокрема, в ньому йдеться про необхідність поновлювати розгляд справ та можливість зменшувати кворум суду, а для відбору суддів — сформувати оцінювальну комісію, до якої б входили міжнародні експерти з питань захисту прав людини і представники громадянського суспільства.