Рада повернула покарання за брехню у деклараціях — буде штраф та обмеження волі. НАЗК назвало це «санаторними умовами»

Автор:
Вікторія Мартинюк
Дата:

Верховна Рада відновила кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації — депутати ухвалили законопроєкт № 4460-д, який передбачає штраф і обмеження волі. Проєкт підтримали всі фракції, за проголосували 289 депутатів за спрощеною процедурою ad hoc

Парламент може ухвалити рішення щодо законопроєктів, визначених як невідкладні, про одноразове відхилення (ad hoc) від процедури розгляду, передбаченої регламентом. Тобто розглянути за скороченою процедурою. Водночас скорочення зазначених термінів більш ніж наполовину не допускається.
, але його за мʼякість розкритикувало Національне агентство запобігання корупції (НАЗК).

Проєкт підвищує поріг, з якого стартує відповідальність за декларування неправдивих даних. Тобто відповідальність наступає, якщо дані відрізняються від достовірних на суму від 500 прожиткових мінімумів

З 1 грудня його розмір складе 2 270 гривень.
(понад 1,1 мільйон гривень). На сьогодні у чинному законодавстві це від 250 прожиткових мінімумів.

Максимальне покарання для посадовців, які умисно не задекларували майно на суму від чотирьох тисяч прожиткових мінімумів — а це від 9 мільйонів гривень, буде:

  • штраф від 51 до 85 тисяч гривень;
  • або громадські роботи на строк від 150 до 240 годин;
  • або обмеження волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади.

Глава Ради Дмитро Разумков пообіцяв підписати законопроєкт 7 грудня, щоб його встигли опублікувати до Нового року. Цей проєкт був компромісним варіантом між тим, що пропонував президент Володимир Зеленський, і варіантом депутатів.

У НАЗК розкритикували ухвалений проєкт через те, що він не передбачає позбавлення волі, а лише обмеження. «Максимальне покарання — перебування корупціонера у виправному центрі, де він зможе вільно користуватися телефоном та інтернетом, а також залишати центр за дозволом його керівництва. Також через пів року може бути розглянута можливість щодо взяття цієї особи на реєстрацію — їй більше не потрібно буде перебувати в центрі, а лише час від часу приходити до нього», — пояснювали у НАЗК і називали такі умови «санаторними».

Нагадаємо, у проєкті Зеленського був пункт про позбавлення волі, а у варіанті депутатів на чолі з главою Ради Разумковим не було ані позбавлення волі, ані її обмеження.