Група народних депутатів України на чолі з головою Верховної Ради Дмитром Разумковим зареєстрували в парламенті законопроєкт, який має відновити електронне декларування в Україні, попри рішення Конституційного суду.
Проєкт закону з’явився в Раді ввечері 2 листопада, нині він направлений на розгляд комітету з питань антикорупційної політики.
Ініціаторами законопроєкту є народні депутати фракцій «Слуга народу», «Європейська солідарність», а також груп «За майбутнє», «Довіра» та позафракційні.
Проєкт передбачає відновлення дії тих статей закону «Про запобігання корупції», а також ст.366-1 (Декларування недостовірної інформації) Кримінального кодексу України, які були визнані неконституційними рішенням КСУ.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість із яких — з «Опозиційної платформи — За життя». Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду з 00:00 30 жовтня НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював з вечора 28 жовтня.
- Згодом президент Зеленський подав до Ради законопроєкт, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду. Глава КС заявив, що цей документ має ознаки конституційного перевороту.
- Венеційська комісія визнала законопроєкт порушенням Конституції. У НАЗК зазначили, що відновлення антикорупційної системи неможливе за умови незмінності рішення Конституційного суду.
- Зеленський назвав рішення КСУ «змовою старих еліт». На переконання президента, суддям «стало страшно» через посилення антикорупційних органів за його каденції.