У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт голови парламенту Дмитра Разумкова, який має на меті відновити відповідальність за брехню в деклараціях. У ньому немає пункту про позбавлення волі. Про це йдеться на сторінці законопроєкту № 4441.
Депутати пропонують виключити з Кримінального кодексу статтю «Декларування недостовірної інформації (366-1) — саме її КС визнав неконституційною. І доповнити ККУ двома новими статтями:
- 366-2 Декларування недостовірної інформації;
- 366-3 Неподання декларації.
Ці порушення пропонують віднести до кримінальних проступків, а не злочинів. Проступки становлять меншу суспільну небезпеку, ніж злочин.
За статтею 172-6 Кодексу про адміністративні правопорушення «Порушення вимог фінансового контролю» пропонують штрафувати в разі, якщо задекларовані статки перевищують реальні від 100 до 500 прожиткових мінімумів. У чинній редакції закону — від 100 до 250 прожиткових мінімумів. Отже, депутати пропонують підвищити поріг для адміністративної відповідальності. Усе, що перевищує 500 прожиткових мінімумів, відноситься до кримінальної відповідальності.
Читайте також:
«Декларування недостовірної інформації». Якщо внесені в декларацію відомості відрізняються від реальних на суму від 500 до 3000 прожиткових мінімумів — пропонують штрафувати від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів.
Якщо реальні доходи перевищують задекларовані на понад 3 тисячі мінімумів — штраф від 51 тисячі до 85 тисяч гривень.
Читайте також:
- В Україні конституційна криза. Чи траплялися такі кризи в інших країнах? Ще б пак! Чимало й різні! Вони закінчувалися танками, відставкою парламенту, зміною суддів і навіть зреченням короля
- Усі вимагають «перезапустити» Конституційний суд і розблокувати роботу НАЗК. Зробити це швидко і законно — неможливо. А як можливо?
Умисне неподання декларації пропонують карати штрафом від 42,5 до 51 тисячі гривень.
Також депутати планують внести зміни до Кримінального процесуального кодексу:
- досудовим розслідуванням справ щодо декларування неправдивої інформації або неподання декларації займаються детективи НАБУ;
- ці справи підсудні Вищому антикорупційному суду.
Нагадаємо, що автори цього законопроєкту — голова Верховної Ради Дмитро Разумков і група народних депутатів. Схожий законопроєкт від Володимира Зеленського також зареєстрований у Раді — детальніше про нього тут.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.