Кремль оприлюднив повний текст заяви трьох президентів про припинення війни в Нагірному Карабаху

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

Кремль опублікував повний текст спільної заяви президентів Росії, Азербайджану і премʼєр-міністра Вірменії про припинення війни в Нагірному Карабасі.

Підписаний текст спільної заяви містить девʼять пунктів. Далі вони перелічені в оригіналі:

  • Оголошується про повне припинення вогню і всіх військових дій в зоні нагірно-карабаського конфлікту з 00 годин 00 хвилин за московським часом 10 листопада 2020 року. Азербайджанська Республіка і Республіка Вірменія, далі іменовані сторонами, зупиняються на займаних ними позиціях.
  • Агдамський район повертається Азербайджанській Республіці до 20 листопада 2020 року.
  • Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі і вздовж Лачинського коридору розгортається миротворчий контингент Російської Федерації в кількості 1 960 військовослужбовців зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки.
  • Миротворчий контингент Російської Федерації розгортається паралельно з виведенням вірменських збройних сил. Термін перебування миротворчого контингенту Російської Федерації — 5 років з автоматичним продовженням на чергові 5-річні періоди, якщо жодна із сторін не заявить за 6 місяців до закінчення терміну про свій намір припинити застосування даного положення.
  • Розгортається миротворчий центр з контролю за припиненням вогню.
  • Республіка Вірменія до 15 листопада 2020 року повертає Азербайджанській Республіці Кельбаджарський район, а до 1 грудня 2020 року — Лачинський район. Лачинський коридор (шириною 5 км), який буде забезпечувати звʼязок Нагірного Карабаху з Вірменією і при цьому не буде зачіпати місто Шушу, залишається під контролем миротворчого контингенту Російської Федерації. За згодою сторін в найближчі три роки буде визначено план будівництва нового маршруту руху по Лачинському коридору, що забезпечує звʼязок між Нагірним Карабахом і Вірменією, з подальшою передислокацією російського миротворчого контингенту для охорони цього маршруту. Азербайджанська Республіка гарантує безпеку руху по Лачинському коридору громадян, транспортних засобів і вантажів в обох напрямках.
  • Внутрішньо переміщені особи та біженці повертаються на територію Нагірного Карабаху і прилеглі райони під контролем Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
  • Проводиться обмін військовополоненими, заручниками та іншими утримуваними особами, а також тілами загиблих.
  • Розблоковуються всі економічні і транспортні звʼязки в регіоні. Республіка Вірменія гарантує безпеку транспортного сполучення між західними районами Азербайджанської Республіки і Нахічеванською Автономною Республікою з метою організації безперешкодного руху громадян, транспортних засобів і вантажів в обох напрямках. Контроль за транспортним сполученням здійснюють органи Прикордонної служби ФСБ Росії. За згодою сторін буде забезпечено будівництво нових транспортних комунікацій, що звʼязують Нахічеванську Автономну Республіку із західними районами Азербайджану.

У ніч на 10 листопада премʼєр-міністр Вірменії Нікол Пашинян та президенти Азербайджану Ільхам Алієв і Росії Володимир Путін підписали спільну заяву про припинення війни в Нагірному Карабасі, яка тривала півтора місяця (з 27 вересня). Сторони зазнали втрат — тисячі вбитих серед військових і сотні поранених цивільних при обстрілах міст.

Азербайджан у цій війні отримав у боях 40% території невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки, включаючи місто Шуша. 9 листопада азербайджанські сили випадково збили російський бойовий вертоліт Мі-24. Через кілька годин стало відомо про перемирʼя.

У столиці Вірменії почалися протести. Люди увірвалися в будівлю парламенту і побили спікера. Вони вимагають відставки Пашиняна і скасування угоди щодо Карабаху. Росія тим часом готується вводити військових, а в Азербайджані масово святкують перемогу.

Пашинян вранці 10 листопада каже, що про угоду його просила армія. Президент Вірменії заявив, що дізнався про договір з преси і не брав участі у переговорах. Президент Азербайджану Алієв згодом сказав, що крім російських військових, будуть ще й турецькі. Кремль це заперечує. Удень 10 листопада Туреччина привітала Азербайджан з перемогою, а Алієв висміяв слова премʼєра Вірменії про статус регіону. «До пекла відправився твій статус», — заявив Алієв у відеозверненні.