В Азербайджані заявили, що хочуть повернути повний контроль над Нагірним Карабахом. У Вірменії вважають, що їм оголосили війну

Автор:
Олексій Ярмоленко
Дата:

Речник президента Азербайджану Ільхама Алієва заявив, що азербайджанська влада планує повністю повернути контроль над Нагірним Карабахом.

Про це він розповів у коментарі Al Jazeera.

Радник Алієва та очільник зовнішньополітичного департаменту Адміністрації президента Хікмет Гаджиєв додав, що Вірменія повинна повністю вивести свої війська з окупованої території.

«30 років ми страждаємо від збройної вірменської окупації», — зазначив він.

Водночас прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян виступив зі зверненням до народу, в якому заявив, що «авторитарний режим Алієва знову оголосив війну вірменському народові».

«Ми готові до цієї війни, оскільки усвідомлювали, що ненависть до вірмен, яка пропагувалася в Азербайджані, не могла призвести до іншого результату, ніж до війни», — зазначив Пашинян.

Він також закликав міжнародну спільноту вплинути на Азербайджан та Туреччину, яка його підтримує, щоб не допустити повномасштабної війни на Кавказі.

Що таке Нагірний Карабах?

Нагірний Карабах — це спірна територія між Вірменією та Азербайджаном. Після розпаду СРСР регіон увійшов до міжнародно визнаних кордонів Азербайджану, але від того часу фактично контролюється Вірменією, оскільки населення регіону переважно вірменське. Спочатку регіональний парламент Нагірного Карабаху хотів приєднатися до Вірменської РСР, а потім у 1991 році провів референдум, на якому 99% жителів проголосували за незалежність.

До складу Азербайджану територія увійшла як автономна область, водночас унаслідок бойових дій у 1990-х роках там сформувалась невизнана Нагірно-Карабаська республіка, яка і має владу на цих територіях. Азербайджан вважає це окупацією.

Масштабні бойові дії у регіоні тривали до 1994 року, поки Вірменія та Азербайджан не підписали угоду про незастосування зброї. Відтоді в Нагірному Карабаху часто відбувається ескалація конфлікту із взаємними обстрілами. Відносини між Вірменією та Азербайджаном майже повністю відсутні, а народи країн ворогують між собою. Формально мирні перемовини щодо долі регіону проходять у Мінській групі за посередництва ОБСЄ з 1992 року. У світі Нагірний Карабах офіційно вважають азербайджанською територією.

  • Уранці 27 вересня місто Степанакерт та інші населені пункти Нагірного Карабаху обстріляли із «Градів». Сторони конфлікту в Нагірному Карабаху — Вірменія та Азербайджан — звинуватили одна одну в черговій ескалації.
  • Міністерство оборони Азербайджану заявило, що Вірменія обстріляла села та позиції азербайджанської армії у прифронтовій зоні. Премʼєр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що це азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Після цього він оголосив воєнний стан та мобілізацію.