У Конституційному суді відреагували на відкриття кримінального провадження проти глави КСУ Олександра Тупицького, заявивши про «продовження тиску з боку Державного бюро розслідувань». Про це йдеться на сайті суду.
«В. о. директора ДБР Олексій Сухачов фактично звинуватив голову КСУ у вчинені діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, державній та економічній безпеці України», — написали в заяві.
Там також зазначили, що спочатку на сайті ДБР у новині про порушення справи щодо Тупицького було стверджувальне формулювання, а згодом — «після критичних висміювань» — туди дописали слово «можливо». КСУ на підтвердження цього додає скрини із сайту.
У відповідь на це суд нагадав ДБР про статтю 62 Конституції України щодо презумції невинуватості та закликав посадовців дотримуватися законодавства. «Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. […] Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях», — процитували статтю у КСУ.
Нагадаємо, ДБР відкрило кримінальне провадження проти Тупицького за фактами державної зради і незаконного відчуження земельної ділянки на території Криму за законами Росії. А напередодні слідчі відомства викликали його на допит на 2 листопада.
Раніше журналісти проєкту «Схеми» зʼясували, що Тупицький ще до анексії півострова володів маєтком і землею під ним у Кореїзі, неподалік Ялти. Але у 2018 році він розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку (126 кв. м) біля будинку у свою власність. Ділянку він придбав у росіянина Володимира Рисятова, але не вказав у деклараціях, що став її власником.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість з яких — з «Опозиційної платформи — За життя». Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- У НАЗК заявили, що рішення суду блокує оголошення переможців місцевих виборів.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду з 00:00 30 жовтня НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій — реєстр не працював з вечора 28 жовтня.
- Згодом президент Зеленський подав до Ради законопроєкт, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду. Глава КС заявив, що цей документ має ознаки конституційного перевороту.