Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження проти глави КС Олександра Тупицького за фактами державної зради і незаконного відчуження земельної ділянки на території Криму за законами Росії.
Про це повідомили у пресслужбі ДБР.
За даними бюро, голова КСУ в липні 2018 року у складі групи осіб самовільно зайняв земельну ділянку в окупованому Криму.
До того ж Тупицький уклав договір, яким визнав повноваження посадовців російських органів на внесення записів про відчуження української земельної ділянки, а також про те, що вона підпадає під юрисдикцію РФ.
У ДБР уточнили, що провадження відкрили за ч. 1 ст. 111 (Державна зрада) і ч. 2 ст. 197-1 (Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво).
Ці статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
За словами Тупицького, він також був фігурантом провадження про події 2013—2014 років, під час Революції гідності — у статусі свідка.
«Мене допитував відділ [управління спецрозслідувань у ГПУ] Горбатюка. Це був відділ, який не підкорявся навіть генпрокурору [Юрію] Луценку. І якби там була підозра, то я б там був із підозрою. [Ексочільник Офісу генпрокурора Руслан] Рябошапка перевіряв це питання, не була вручена підозра», — розповів він на брифінгу 30 жовтня.
Читайте також:
Також Тупицький уточнив, що йдеться про перевірку на причетність до злочинів у системі господарських суддів, де він раніше працював, «про автоматичний розподіл тощо».
Глава КС розповів, що напередодні, 29 жовтня, його шукали двоє слідчих ДБР для вручення повістки як свідку, а сьогодні вона надійшла електронною поштою.
«Щойно вони якимось чином дізнаються телефон моєї дружини і скидають цю повістку на WhatsApp їй, в ефірі одразу йде коментар на офіційному веб-сайті ДБР, чому викликають главу КС [на допит]», — додав він.
Тупицький заявив, що на допит не прийде.
«Фактично мені оприлюднено підозру. Який же я свідок після цього? Діє процесуальний закон: є підстави, є процесуальне керівництво Генеральної прокуратури — тоді, будь ласка, допити, захист тощо», — резюмував він.
- Тупицький ще до анексії півострова володів маєтком і землею під ним у Кореїзі, неподалік Ялти. Але у 2018 році він розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку (126 кв. м) біля будинку у свою власність. Ділянку він придбав у росіянина Володимира Рисятова, але не вказав у деклараціях, що став її власником.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість з яких — з «Опозиційної платформи — За життя». Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- У НАЗК заявили, що рішення суду блокує оголошення переможців місцевих виборів.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього на виконання розпорядження уряду з 00:00 30 жовтня НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій — реєстр не працював з вечора 28 жовтня.
- Згодом президент Зеленський подав до Ради законопроєкт, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду. Глава КС заявив, що цей документ має ознаки конституційного перевороту.