Велика палата Верховного суду передала до Печерського райсуду Києва справу за позовом сімʼї Суркісів, у якій вони намагаються довести, що не повʼязані з колишніми власниками ПриватБанку, і скасувати процедуру bail-in.
Про це повідомила генпрокурор Ірина Венедіктова у Facebook.
«Офіс генпрокурора відстояв у Верховному Суді 1 мільярд гривень активів держави у справі «ПриватБанку» та фактично попередив вибуття ще 28 мільярдів гривень за аналогічними позовами. І ми продовжимо боротися за збереження цих коштів у Печерському районному суді, куди було передано цю справу», — написала Венедіктова.
Вона уточнила, що йдеться про депозити осіб, які підпали під ознаки пов’язаних із банком. «Кошти у ході націоналізації «ПриватБанку» були списані за загальноєвропейським механізмом «bail-in», щоб урегулювати неплатоспроможність фінустанови за рахунок внутрішніх джерел. Позивачі не полишають спроб їх відсудити», — додала генпрокурорка.
Суркіси проти ПриватБанку
Члени сімʼї Суркісів тривалий час судяться з Національним банком у звʼязку з приватизацією ПриватБанку, де брати Ігор та Григорій Суркіси тримали значні суми коштів. В НБУ переконані, що вони отримували кредити й розміщували депозити не на ринкових умовах, а завдяки особливим домовленостям із колишніми власниками ПриватБанку.
Суркіси намагаються довести, що не повʼязані з колишніми власниками банку, і скасувати процедуру bail-in. Депозити Суркісів на суму $250 мільйонів обміняли під час націоналізації на акції банку, які Нацбанк викупив за одну гривню. Але Верховний суд 15 червня остаточно визнав Суркісів особами, пов’язаними з колишніми власниками банку, і не задовольнив їхній позов про стягнення коштів.
Однак офшорні компанії, які тримали ці депозити, подали черговий позов до ПриватБанку про порядок виконання рішення суду від 2017 року — тоді Київський апеляційний адміністративний суд зобовʼязав банк повернути сімʼї Суркісів $259 мільйонів.
2 вересня Печерський районний суд Києва ухвалив рішення, що ПриватБанк має повернути братам Суркісам $250 млн та ще майже $100 млн відсотків — загалом майже 10 мільярдів гривень за чинним курсом. У Міністерстві юстиції та Національному банку України заявили, що оскаржать рішення суду.
Премʼєр-міністр сказав, що рішення було ухвалено з порушенням. В Офісі президента теж висловили незгоду. 7 вересня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який унеможливить стягнення $350 мільйонів.