Верховний суд зупинив виконання рішення Печерського суду Києва під головуванням Сергія Вовка, який стягнув з ПриватБанку $350 мільйонів на користь братів Ігоря та Григорія Суркісів.
Як повідомляє пресслужба Верховного суду, колегія суддів задовольнила клопотання ПриватБанку і встала на сторону Кібінета міністрів України.
ВС також відкрив касаційне провадження у зазначеній справі за скаргою Кабінету міністрів на постанову Печерського районного суду від 9 лютого 2017 року, рішення Апеляційного суду Києва від 20 квітня 2017 року і постанову Київського апеляційного суду від 10 червня 2020 року.
Суд вказав, що Кабінет міністрів зміг переконати колегію в тому, що постанова Печерського райсуду про стягнення грошей несе ризики для Кабміну до прийняття судового рішення по суті.
Суркіси проти ПриватБанку
Члени сімʼї Суркісів тривалий час судяться з Національним банком у звʼязку з приватизацією ПриватБанку, де брати Ігор та Григорій Суркіси тримали значні суми коштів. В НБУ переконані, що вони отримували кредити й розміщували депозити не на ринкових умовах, а завдяки особливим домовленостям із колишніми власниками ПриватБанку.
Суркіси намагаються довести, що не повʼязані з колишніми власниками банку, і скасувати процедуру bail-in. Депозити Суркісів на суму $250 мільйонів обміняли під час націоналізації на акції банку, які Нацбанк викупив за одну гривню. Але Верховний суд 15 червня остаточно визнав Суркісів особами, пов’язаними з колишніми власниками банку, і не задовольнив їхній позов про стягнення коштів.
Однак офшорні компанії, які тримали ці депозити, подали черговий позов до ПриватБанку про порядок виконання рішення суду від 2017 року — тоді Київський апеляційний адміністративний суд зобовʼязав банк повернути сімʼї Суркісів $259 мільйонів. 2 вересня Печерський районний суд Києва ухвалив рішення, що ПриватБанк має повернути братам Суркісам $250 млн та ще майже $100 млн відсотків — загалом майже 10 мільярдів гривень за чинним курсом.
- 2 вересня Міністерство юстиції та Національний банк України заявили, що оскаржать рішення суду. У Мінʼюсті після отримання рішення заявили, що його виконати неможливо.
- Премʼєр-міністр сказав, що рішення було ухвалено з порушенням. В Офісі президента теж висловили незгоду. 7 вересня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який унеможливить стягнення $350 мільйонів.