Китай не визнаватиме британські документи мільйонів гонконгців, які захочуть виїхати за рубіж, якщо Велика Британія не припинить протидіяти його заходам з посилення національної безпеки в напівавтономному місті. Так Пекін відповів на готовність Лондону надати притулок мешканцям Гонконгу, які побоюються репресій.
Про це повідомляє Business Insider.
Наразі близько 350 тисяч мешканців Гонконгу мають паспорти заморських володінь Великої Британії, і ще близько 3 мільйонів можуть претендувати на їх отримання.
Тепер Китай фактично погрожує не випускати гонконгців за рубіж. Попередження передав посол Китаю у Британії.
«Оскільки Велика Британія порушила обітницю та відданість громадянам своїх заморських володінь, ми маємо вжити заходів щодо невизнання паспортів громадян заморських володінь Британії як дійсних документів для виїзду», — сказав посол Лю Сяомін.
При цьому Китай «нікому не погрожує» і лише «повідомляє про наслідки», підкреслив дипломат.
«Китай хоче бути другом і партнером Великої Британії, але якщо ви не хочете бути нашим другом і партнером і хочете ставитись до Китаю як до ворожої сили, ви заплатите певну ціну. У нас є тисяча причин зробити ці стосунки успішними і жодної причини загубити їх», — додав він.
- 30 червня парламент Китаю ухвалив закон про посилення спецслужб у Гонконгу. «Закон про національну безпеку» розцінюють як відповідь на торішні протести, що спалахнули після спроби Китаю узаконити екстрадицію підозрюваних у політичних злочинах з міста на материк. Новий закон декларує посилення боротьби з сепаратизмом, тероризмом і змовами за участі іноземних урядів.
- Сенат США схвалив санкції проти Китаю за «підрив незалежності» Гонконгу. Тайвань заявив про готовність допомагати гонконгцям, які зазнали переслідувань, а Велика Британія надаватиме їм притулок. Допомогу жителям Гонконгу пообіцяла й Австралія. Китай у відповідь заявив, що надання притулку гонконгцям — це порушення міжнародного права.
- Велика Британія розірвала угоду про екстрадицію з Гонконгом. Її відновлять, коли пересвідчаться, що Китай не зловживатиме нею для політичних переслідувань — Лондон розглядає новий закон про нацбезпеку як порушення гарантій прав і свобод мешканців напівавтономного міста.
- У Гонконгу провели праймеріз демократичної опозиції для визначення кандидатів на вибори до Законодавчої ради міста, але Китай заявив, що цей захід порушує новий закон про національну безпеку. Пізніше опозиційних кандидатів зняли з виборів, а самі вибори скасували — через коронавірус їх проведуть за рік.