Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив про зміни в домовленостях з Гонконгом щодо екстрадиції підозрюваних у злочинах. Таке рішення ухвалили через прийняття Китаєм закону про національну безпеку, що порушує китайсько-британські домовленості щодо передачі міста в 1997 році.
Про це повідомляє BBC.
Угода про екстрадицію між Британією та Гонконгом означає, що уряди мають видавати один одному підозрюваних у скоєнні злочинів. На тлі придушення гонконгської демократичної опозиції Британія побоюється, що виданих підозрюваних можуть репресувати з політичних міркувань.
Угода про екстрадицію діяла майже 30 років. Гонконг мав аналогічні угоди ще з 19 країнами, зокрема з Австралією, яка вже призупинила домовленості через китайський закон про нацбезпеку, за яким підозрюваних у антидержавних злочинах гонконгців можуть вивезти до Китаю і засудити до довічного ув’язнення.
Ситуація з призупиненням угоди про екстрадицію може призвести до подальшої напруженості у відносинах між Британією та Китаєм. Зокрема, раніше британський уряд з міркувань безпеки заборонив китайській фірмі Huawei працювати в національній мережі 5G.
Як повідомляє Reuters, призупинення угоди розпочинається відсьогодні. Міністр закордонних справ Британії Домінік Рааб, який вчора звинуватив Китай у жахливому порушенні прав людини та анонсував зміни в угоді про екстрадицію, відмовився коментувати подробиці.
Коментар надали тільки в Міністерстві освіти — його голова Гевін Вільямсон зазначив, що країна і надалі співпрацюватиме з Китаєм, оскільки він «важливий гравець на міжнародній арені», проте завжди необхідно висловлювати своє невдоволення, якщо у відносинах щось не так.
При цьому в Британії будь-які кроки щодо угоди про екстрадицію називають черговими цвяхами в труну «золотої ери» відносин з Китаєм — другою в світі економікою.
Зі свого боку відреагувало Міністерство закордонних справ Китаю. Його представник заявив, що Британії слід «припинити рухатись у хибному напрямку». Перед тим китайський посол у Британії зауважував, що в разі будь-яких спроб накласти санкції на урядовців Пекіну, Лондон отримає «рішучу відповідь».
- 30 червня парламент Китаю ухвалив закон про посилення спецслужб у Гонконгу. «Закон про національну безпеку» розцінюють як відповідь на торішні протести, що спалахнули після спроби Китаю узаконити екстрадицію підозрюваних у політичних злочинах з міста на материк. Новий закон декларує посилення боротьби з сепаратизмом, тероризмом та змовами за участі іноземних урядів.
- Сенат США схвалив санкції проти Китаю за «підрив незалежності» Гонконгу. Тайвань заявив про готовність допомагати гонконгцям, які зазнали переслідувань, а Велика Британія надаватиме їм притулок. Допомогу жителям Гонконгу пообіцяла й Австралія. Китай у відповідь заявив, що надання притулку гонконгцям — це порушення міжнародного права.