Президент України Володимир Зеленський заявив, що припинення російських ударів по українських енергетичних обʼєктах і суднах може відкрити шлях до переговорів про закінчення війни.
Про це пише Financial Times.
«Коли йдеться про енергетику і свободу судноплавства, отримати результат за цими пунктами було б сигналом того, що Росія може бути готова припинити війну», — пояснив Зеленський.
І додав, що якби Москва і Київ домовилися припинити удари по енергетичних інфраструктурах одне одного, то це стало б значним кроком до деескалації.
«Ми побачили під час першого Саміту миру, що може бути ухвалене рішення про енергетичну безпеку. Іншими словами: ми не атакуємо їхні енергетичні обʼєкти, вони не атакують наші. Чи може це призвести до завершення гарячої фази війни? Я думаю, що так», — наголосив президент.
За його словами, готовність Росії до переговорів «насамперед залежить від виборів у США». Він очікує «більш позитивної реакції» від американського голосування «не тому, що буде новий президент, а тому, що зараз увага США зосереджена на виборах», і це робить будь-які різкі заяви викликом.
Водночас Володимир Зеленський заперечив будь-які дискусії із Заходом про угоду поміняти території на мир, який також передбачає приєднання України до НАТО.
«Мабуть, деякі партнери можуть про це задуматися. Але вони повідомляють це не безпосередньо через мене, а через медіа. У всіх дискусіях ми зараз порушуємо питання гарантій безпеки, найсильніша з них — вступ до НАТО», — зазначив Зеленський.
Атаки РФ на енергетику
Росія відновила масовані атаки по українській енергетиці цієї весни. Масові удари по енергообʼєктах України є регулярними. З 22 березня росіяни вже знищили понад 9 ГВт — половину від пікового споживання електроенергії взимку.
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні повідомила, що цієї зими дефіцит в енергосистемі може призвести до відключень електроенергії від 4 до 18 годин на добу.
Атаки на російські НПЗ
Цієї весни Україна почала активно бити по російських НПЗ. У березні палав нафтозавод у російській Рязані після атаки дронів, безпілотники атакували НПЗ у Нижньогородській області та нафтобазу в Орлі, нафтопереробний завод у Краснодарському краї. Тим часом НПЗ компанії «Лукойл» у Нижньогородській області втратив частину своїх потужностей через атаку, а НПЗ у Словʼянську-на-Кубані частково зупинив роботу.
Наприкінці березня в Росії зафіксували різке зниження виробництва бензину — на 7,4%, до 754,6 тисячі тонн. Politico писало, що атаки безпілотників по російських нафтопереробних заводах призвели до того, що в одній з найбільших у світі нафтодержав закінчився запас бензину.
План перемоги
16 жовтня президент Зеленський вперше публічно детально представив план перемоги, виступаючи перед українськими депутатами в Верховній Раді. Він містить пʼять пунктів. Перші чотири розраховані на реалізацію під час війни, а останній — після війни.
- Запрошення в НАТО ще до завершення війни. Зеленський стверджує, що це стане «свідченням рішучості» і покаже, як партнери бачать Україну в «архітектурі безпеки».
- Зміцнення оборони. Цей пункт передбачає продовження операцій Збройних сил України на території Росії та зняття обмежень на удари вглиб РФ, спільне з дружніми сусідніми країнами відбиття російських повітряних атак і доступ до розвідданих партнерів.
- Стримування Росії. Україна пропонує розмістити на своїй землі комплексний неядерний стратегічний пакет стримування, якого буде достатньо для захисту держави в майбутньому. Пункт передбачає спільне виробництво зброї, зокрема фінансування Заходом виробництва зброї в Україні.
- Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій проти РФ. В Україні зосереджені цінні ресурси, зокрема уран, титан, літій. Вони можуть посилити Україну і союзників. Україна пропонує підписати спеціальні угоди з ЄС і США про спільний захист, інвестування у видобуток і використання цих ресурсів.
- Контингент США в НАТО зможуть замінити українські військові. Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи.