Глава Офісу президента Андрій Єрмак розповів про результати 8-годинної зустрічі політичних радників «нормандської четвірки». Перемовини пройшли у Парижі із залученням представників усіх країн-учасниць. Наступна зустріч пройде через два тижні у Берліні.
Про деталі перемовин глава ОП розповів на спеціальному брифінгу з посольства України у Франції.
Він заявив, що зустріч була непростою і була таким собі «аудитом Мінських домовленостей». У спільному комюніке сторони зійшлись на тому, що режим припинення вогню має бути безумовним.
«Сторони задекларували, що розбіжності щодо бачень вирішення проблеми є і над ними готові працювати... Також сторони підтримали той тезис, що робота у підгрупах ТКГ повинна продовжуватись. Сьогоднішній комюніке — це перший документ, який вдалося узгодити з грудня 2019 року», — зазначив Єрмак.
Згодом на сайті президента Франції зʼявився текст комюніке.
Він назвав деескалацію на кордоні пріоритетом, до якого прагне Україна і про що домовлятиметься і надалі.
«Ми приїхали сюди відстоювати українські інтереси, а провокації покликані для того, аби зірвати мирний процес. Однак позиція президента, та наша зокрема, принципова», — резюмував глава ОП.
Росію представляв заступник голови Адміністрації президента РФ Дмитро Козак, Німеччину — радник канцлера Єнс Плетнер, а Францію — радник президента Емманюель Бонн.
Представник РФ назвав ці перемовини «непростими, але доволі відвертими» та наголосив на «необхідності дотримуватися режиму припинення вогню на Донбасі».
«Нормандський формат» — це переговори президентів України, Франції, Росії та федерального канцлера Німеччини («нормандської четвірки») щодо війни на Донбасі. Востаннє лідери країн проводили зустріч у форматі відеоконференції в листопаді 2020 року. Зустріч наживо в Парижі відбулася у грудні 2019 року. Україна планувала зустріч у 2021 році, але Росія методично уникає підготовки до зустрічі.
- 8 листопада 2021 року голова МЗС РФ Лавров відмовився від зустрічі в рамках формату, пославшись, зокрема, на відсутність підсумкового документа майбутньої зустрічі. 10 листопада Німеччина та Франція звинуватили Росію у зриві запланованих переговорів у «нормандському форматі». Вони зазначили, що РФ висуває неприйнятні умови та хоче стати нейтральним посередником.
- У МЗС України заявили, що Росія таким чином «добиває формат», а в РФ висунули умови для зустрічі — Україна має виконати всі Мінські домовленості.