Пандемічні обмеження в 2020 році призвели до найбільшого глобального скорочення парникових викидів з часів Другої світової війни, але після поступового послаблення локдаунів економіка багатьох країн почала відновлюватися, і до кінця року рівень забруднення майже повністю відновився. Зокрема, в грудні рівень викидів в усьому світі був на 2% вищим ніж у 2019 році.
Про це повідомляє Bloomberg.
Викиди від енергетичного сектору на початку пандемії коронавірусу зменшились на 5,8% — для розуміння масштабу це число можна порівняти з ситуацією, якби за звичайних обставин зникли всі парникові гази від викидів країн Європейського союзу, зазначає Міжнародне енергетичне агентство в своєму дослідженні.
У США та країнах ЄС викиди скоротилися на 10%, причому пік скорочення припав на березень — травень 2020 року. Китай залишався єдиною економікою світу, яка не скоротила, а лише збільшила викиди на 0,8%, що в цій країні відбувається щорічно. При цьому в грудні в Китаї викидів було на 7% більше, ніж у 2019 році.
Найбільше скорочення викидів спостерігалося в транспортній сфері, коли робітники пішли на карантин, а бізнес сповільнився чи зупинився. Половина цього скорочення була зумовлена зниженням споживання нафтопродуктів.
Тим не менше в 2020 році «зелена» енергетика — сонячна та вітрова — вперше сягнула рекордних 20% від усієї спожитої електроенергії. Також рекордні показники спостерігалися в продажі електрокарів.
Наразі світ одночасно намагається як відновити економіку після коронакризи, так і скоротити шкідливі викиди.
Міжнародне енергетичне агентство висловлює занепокоєння через збільшення викидів вуглекислого газу та зазначає, що швидкість економічного відновлення може призвести до погіршення екологічної ситуації — для помітного зниження концентрації парникових газів, що сприяють кліматичним змінам, людство повинно скорочувати викиди на 10% щороку.
- Незворотну точку кліматичних змін Земля пройшла ще в 1960-х роках, коли більшості людей нічого не було відомо про згубний вплив парникових газів, підвищення температур і танення льодовиків. Тепер людству потрібно не просто скорочувати викиди вуглецю, а й вилучати його з атмосфери.
- Євросоюз скоротив викиди парникових газів на 3,7%, водночас рівень ВВП зріс на 1,5%. Наразі викиди всіх 27 країн ЄС скоротилися на 24% у порівнянні з показниками 1990 року.
- За останні десятиліття танення льодовиків пришвидшилося на 57% — вони вже втратили 28 трильйонів тонн маси. Розталу кригу можна уявити як велетенський куб зі стороною в 10 км.
- Мільярдер і винахідник Ілон Маск розкрив деталі про багатомільйонний приз тому, хто винайде найкращу технологію вилучення вуглецю з атмосфери, що допоможе стримати глобальне потепління. Прийом заявок на конкурс Xprize почнеться в День Землі, що відзначають 22 квітня.
- Засновник компанії Microsoft, мільярдер Білл Гейтс планує у найближчі пʼять років інвестувати $2 мільярди у стартапи та проєкти, спрямовані на боротьбу з глобальною зміною клімату.