За останні два десятиліття розтануло 28 трильйонів тонн льоду в усіх куточках планети. З 1994 року значних втрат зазнали льодовики Арктики, Антарктики та Гренландії, у горах і в Південному океані тощо — швидкість танення відтоді пришвидшилась на 57%. Це повʼязують із кліматичними змінами, що можуть мати катастрофічні наслідки.
Про це йдеться в науковій роботі представників кількох дослідницьких центрів Великої Британії. Висновки вчених викладені в журналі The Cryosphere.
З 1994 по 2017 рік швидкість танення збільшилася з 0,8 до 1,2 трильйона тонн на рік внаслідок збільшення втрат у гірських льодовиках, в Антарктиді та Гренландії. Більш ніж половина втрат льодовиків стосується саме Північної півкулі планети, що призвело до зростання рівню світового океану на 34,6 мм.
Для кращого розуміння втрат льоду дослідники пропонують подивитися на зображення велетенського крижаного кубу зі стороною в 10 км, опущеного на Нью-Йорк. Розробити картинку науковцям допомогла організація Planetary Visions, пише Mashable.
Коливання льодовикового покриву Землі пов’язують зі змінами радіаційного впливу — енергетичний баланс між планетою та її атмосферою порушуюється через збільшення концентрації парникових газів та зміни в сонячному випромінюванні.
Полярні льодовики зберігають понад 99% прісноводного льоду планети, і навіть невеликі втрати призводять до значного підняття рівня світового океану, посилюють прибережні паводки і порушують океанічні течії.
Зазвичай льодом покрито до 25 мільйонів квадратних кілометрів поверхні світового океану — цей лід відіграє ключову роль у балансі прісної води та енергії в полярних регіонах, впливає на морську екосистему та регулює рівень поглинання сонячного випромінювання влітку. Танення цього льоду призводить до порушень в атмосферній циркуляції та змін погодних умов у середніх широтах Землі.
Через суттєву втрату льодовиків за останні два десятиліття посилилися також опріснення та охолодження океанів. Науковці підкреслюють, що більшість з цих втрат пов’язана з кліматичними змінами. Якщо людство не зупинить цю тенденцію, танення льоду лише пришвидшиться й призведе до посилення стихійних лих.
- Льодовики Антарктиди тануть швидше, ніж розраховували вчені. Темпи зростання рівня моря можуть катастрофічно прискоритися. На тлі кліматичних змін Антарктида, що майже повністю вкрита льодом, поступово змінюється. Поверх талого снігу цвітуть водорості, чий зелений колір видно навіть з космосу. У майбутньому вони можуть стати харчовою базою для інших видів і змінити екосистему континенту.
- Учені виявили, що заморожені поклади метану у водах Північного Льодовитого океану біля узбережжя російського Сибіру почали танути. Викиди великої кількості парникових газів можуть прискорити глобальне потепління.
- Новини та соціологічні опитування свідчать про те, що молодь у багатьох країнах дедалі частіше звертає увагу на проблему кліматичних змін, коли вирішує, чи заводити дітей.
- Багатша частина людства все більше цікавиться приватними бункерами та іншими послугами для захисту від катаклізмів унаслідок кліматичних змін.
- ООН закликала світових лідерів оголосити «надзвичайний кліматичний стан», щоб запобігти катастрофічному глобальному потеплінню.
- Один з найбільших айсбергів світу А68а розколовся біля острову Південна Джорджія в Атлантиці. Однак він досі може в нього врізатись і застрягти на десяток років, що знищить всю екосистему острову.