Маск розкрив деталі конкурсу технологій для вилучення вуглецю з атмосфери. Учасникам дадуть по мільйону доларів на підготовку

Автор:
Дмитро Мирончук
Дата:
Маск розкрив деталі конкурсу технологій для вилучення вуглецю з атмосфери. Учасникам дадуть по мільйону доларів на підготовку

Wittpenn / Bloomberg / Getty Image

Мільярдер і винахідник Ілон Маск розкрив деталі про багатомільйонний приз тому, хто винайде найкращу технологію захоплення вуглецю з атмосфери, що допоможе стримати глобальне потепління. Прийом заявок на конкурс Xprize почнеться в День Землі, що відзначають 22 квітня.

Про це пише Tech Crunch.

Голова компаній з виробництва електрокарів Tesla і космічного транспорту SpaceX призначив 15 призових місць. Усі винахідники отримають по мільйону доларів на витрати, а троє переможців — по 50, 20 і 10 мільйонів відповідно. Учасники конкурсу матимуть чотири роки, щоб представити свої рішення.

Переможців визначатимуть після перевірки їхніх технологій — винаходи учасників мають вилучати щонайменше 1 тонну вуглецю на день. Розробки мають бути технічно стабільними та здатними в перспективі вилучати вуглець гігатоннами. Призові місця визначать на День Землі 2025 року.

Технологію захоплення вуглецю з 2014 року використовують на електростанціях у США та Канаді. Загалом у світі кілька десятків проєктів вилучають вуглець з атмосфери.

Зокрема, канадська компанія Carbon Engineering використовує отриманий вуглець для виробництва палива, а ще — горілки Air Vodka, яку дистилюють за рахунок вуглецю з атмосфери. У світі небагато компаній займаються такими проєктами, оскільки безпечне вилучення вуглецю — дуже дорогий процес.

Новий конкурс може повторити успіх попереднього — у 2004 році Xprize оголосила грошовий приз за кращий космічний корабель, і переможець отримав $10 мільйонів за створення повітряно-космічної системи SpaceShipOne, що була здатна здійснити два пілотовані польоти на межі атмосфери і космосу.

17 років тому метою конкурсу було заохотити приватні компанії до освоєння космічного простору і продемонструвати, що ця сфера не може бути прерогативою урядів. Новий конкурс може призвести до розвитку нових рішень для боротьби з кліматичними змінами найбільш безпечним і перспективним шляхом — через вилучення викидів з атмосфери.

  • Незворотну точку кліматичних змін Земля перетнула ще в 1960-х роках, коли більшості людей нічого не було відомо про згубний вплив парникових газів, підвищення температур і танення льодовиків. Тепер людству потрібно не просто скорочувати викиди вуглецю, але й вилучати його з атмосфери.
  • За останні два десятиліття розтануло 28 трильйонів тонн льоду в усіх куточках планети. З 1994 року значних втрат зазнали льодовики Арктики, Антарктики та Гренландії, у горах і в Південному океані тощо — швидкість танення відтоді пришвидшилась на 57%. Це призвело до зростання рівню світового океану на 34,6 мм.
  • Учені переконані, що до 2100 року рівень моря підніметься настільки, що сотні мільйонів людей будуть вимушені мігрувати, тому сьогодні компаніям варто розвивати технології для широкомасштабного вилучення парникових газів з атмосфери.