Науковці знайшли найменшу у світі ящірку. Вона настільки крихітна, що може поміститися на кінчику пальця

Автор:
Дмитро Мирончук
Дата:
Науковці знайшли найменшу у світі ящірку. Вона настільки крихітна, що може поміститися на кінчику пальця

Scientific Reports

Науковці знайшли в дощових лісах Мадагаскару надзвичайно рідкісну та неймовірно крихітну ящірку, що може поміститися на кінчику пальця. Як пише Live Science, новий вид назвали Brookesia nana — його вперше описали наприкінці січня цього року.

Самець ящірки має близько 13 мм від кінчика морди до клоаки — це найменша рептилія з усіх відомих науці. Самиця трохи крупніша — завдовжки 19 мм, тобто трохи більша за самицю карибського гекона, яка донедавна вважалася найменшою ящіркою.

Scientific Reports

Науковці дивуються, наскільки крихітними можуть бути органи такого створіння. Але геніталії ящірок досить великі та становлять понад 18% від всього тіла, коли тварини готуються до спарювання. Але Brookesia nana тут не чемпіони — у хамелеонів геніталії можуть сягати 32% тіла.

Учені припускають, що в маленьких ящірок величина геніталій компенсує різницю в розмірах тіл самців і самиць. Але поки вони мають опис лише двох особин, тому робити висновки зарано.

З цієї ж причини науковці не можуть оцінити статус популяцій Brookesia nana та чи перебувають вони під загрозою зникнення. Але з огляду на загрозу знищення дощових лісів Мадагаскару внаслідок господарської діяльності людей, цілком імовірно, що ці ящірки перебувають на межі зникнення.

Scientific Reports

  • У надрах сучасної Румунії 5 мільйонів років тому утворилася замкнена екологічна система з печер, заповнених отруйними газами. Дослідники, які не можуть провести там багато часу, щоразу знаходять нові види тварин. Останньою знайденою твариною стала невеличка, але надзвичайно отруйна стоніжка.
  • Науковці виявили в горах Болівії, що в Південній Америці, незаймані райони, населені раніше невідомими видами. Серед тварин, які представлені в добре збереженій дикій місцевості з пишним розмаїттям, — змії, жаби та метелики.
  • У В’єтнамі виявили досі невідомий вид змій з рідкісним забарвленням — їхня темна луска сяє райдужними переливами.
  • Виявляється, використовувати інших тварин для власних потреб уміють і риби — вони «одомашнюють» рачків. Помацентрові риби, які водяться біля коралових рифів у Центральній Америці, «заводять» рачків-мізид, які виробляють добрива для поживних водоростей.
  • Інтелектуальний розвиток деяких птахів дозволяє їм конкурувати з людиноподібними мавпами. Зокрема, молоді круки мають кращі здібності до обчислення, ніж орангутани та шимпанзе.