Депутатам «Слуги народу» підготували ефірні тези з порадами, як коментувати спробу захопити будівлю Конгресу США, та пояснили, чи варто порівнювати ці події з Революцією гідності в Україні у 2013—2014 роках.
Документ опинився в розпорядженні «Бабеля».
Так, депутатам нагадали, що незаконне проникнення до Конгресу засудили обидві найбільші партії США — демократи і республіканці, а також президент України Володимир Зеленський та інші світові лідери.
«Насильство при вирішенні політичних суперечок неприпустиме в будь-якій формі. Особливо, коли є людські жертви. Ця трагічна подія жодним чином не похитнула засади американської демократії. Демократичні інститути спрацювали належним чином, були дотримані всі передбачені законом процедури сертифікації результатів волевиявлення громадян», — додали автори документа.
Водночас депутатів закликають висловлювати упевненість, що події 6 січня у Вашингтоні жодним чином не вплинуть на політику США щодо підтримки України.
«Ми цінуємо двопартійну підтримку України, співпрацюватимемо як з новою адміністрацією Білого дому, так і з конгресменами та сенаторами в рамках міжпарламентського співробітництва», — радять говорити укладачі тез.
Водночас «слугам» пояснили, чому порівнювати події у Вашингтоні та Євромайдан не варто.
«Спалах протестів у США не мав у своїй основі жодного зовнішньополітичного компоненту. Американці не вирішували, чи приєднуватись їм до Євросоюзу, чи прямувати до союзу з Росією. Майдан і Антимайдан в Україні не вирішували, хто буде при владі в Україні. Вони вирішували, яким буде курс України», — пояснюють депутатам.
Окрім цього, зазначається, що самі американці вважають спробу захоплення Конгресу не революцією, а швидше заколотом, який мав на меті зірвати конкретну процедуру з транзиту влади. Водночас вказується, що Майдан був значно більшим процесом, який не був зосереджений на зриві чи затвердженні якоїсь однієї процедури.
Ще однією відмінною рисою у «Слузі народу» називають те, що жодна політична сила і жодний помітний політик у США не підтримали дії людей, які намагалися захопити Конгрес, натомість Майдан, як й Антимайдан, мав чітку підтримку серед політичного класу.
Читайте також:
«Майдан тривав понад 3 місяці, і за весь цей час не було захоплення національного парламенту. Саме Верховна Рада стала центром пошуку рішень для закінчення політичної кризи, спровокованої Януковичем, і для відновлення нормальної роботи держави. Власне, будівлю Конгресу для того і намагалися захопити — щоб Конгрес не зміг здійснити транзит влади, отже, і вирішити певну кризу, яка виникла внаслідок міжпартійної суперечки у США», — додають автори тез.
Окремо депутатам «Слуги народу» радять не коментувати блокування сторінки Трампа у Twitter — «це мають вирішувати самі американці», оскільки «мабуть, хоча б у цьому вони зможуть розібратися без нашої думки».
До того ж нардепам розповіли, що у США залишається абсолютно незалежна і доволі досвідчена судова система, тож Трамп може оскаржити рішення Twitter через суд. І якщо суд вирішить, що це є порушенням свободи слова, компанії доведеться розблокувати сторінку президента США.
- 6 січня Конгрес зібрався, щоб затвердити перемогу на виборах президента Джо Байдена. Тоді Трамп опублікував відео, в якому вчергове заявив, що у нього вкрали вибори, але знову не надав жодних доказів. Після цього його прихильники пішли штурмувати будівлю Капітолію, де засідає Конгрес. Унаслідок інциденту загинули пʼятеро людей, зокрема один поліцейський. Обраний президент Байден назвав цей штурм заколотом.
- Верховний суд США висунув звинувачення в незаконному проникненні до Конгресу щонайменше 40 особам. Правоохоронці вже заарештували найбільш меметичних учасників штурму — «вікінга» та крадія меблів.
- Twitter назавжди заблокувала акаунт Трампа. Перед цим сторінки американського лідера тимчасово заблокували Facebook та Instagram.
- Трамп розглядає можливість помилувати самого себе до завершення президентського терміну на тлі кризи через штурм Конгресу, що закінчився численними жертвами та потерпілими. За дострокову відставку Трампа через ці події виступають навіть члени Республіканської партії.