Володимир Зеленський звинуватив у рішенні Конституційного суду про скасування низки антикорупційних норм російську агентуру та українських олігархів, які опираються інтеграції України до ЄС та НАТО.
Про це йдеться в колонці президента для видання Financial Times.
«Україну атакували. Не лише на її кордонах, але й також у серці її демократичних інституцій», — написав президент, запевняючи міжнародних партнерів України у відновленні антикорупційних норм, які скасували судді.
За словами Зеленського, рішення Конституційного суду є частиною зусиль, спрямованих на підрив верховенства права, боротьби з корупцією, а також призупинення євроатлантичної інтеграції.
«Лідери цієї кампанії добре відомі: це коаліція російських агентів і деяких добре відомих олігархів, які вбачають загрозу в діяльності антикорупційних органів. Вони протистоять інтеграції в ЄС і НАТО, співпраці України з МВФ і суспільству, базованому на правилах, які збагатять 99%, а не лише 1%», — пише президент.
Зеленський у статті зазначає, що не дозволить «темним силам» здійснити «контрреволюцію», посилаючись на свої останні розпорядження — зокрема про анулювання постанови Конституційного суду та переобрання його складу. Він також наголошує, що навіть до кризи довіру до цього органу висловили лише 2,2% населення.
«У ці складні часи я закликаю українські прореформістські політичні сили та громадянське суспільство об’єднатися та співпрацювати у цій боротьбі за душу й майбутнє нашої нації», — підсумовує Зеленський.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість із яких — з «Опозиційної платформи — За життя». Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду з 00:00 30 жовтня НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював з вечора 28 жовтня.
- Зеленський висунув законопроєкт про визнання рішення Конституційного суду нікчемним і таким, що не створює правових наслідків. Також документ передбачає звільнення усіх суддів Конституційного суду та початок відбору нового складу КСУ.
- Венеційська комісія визнала законопроєкт порушенням Конституції. У НАЗК ж зазначили, що відновлення антикорупційної системи неможливе за умови незмінності рішення Конституційного суду.
- Володимир Зеленський назвав рішення Конституційного суду про скасування кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яке призвело до призупинення роботи реєстру декларацій чиновників, «змовою старих еліт». На переконання президента, суддям «стало страшно» через посилення антикорупційних органів за його каденції.