Китай розкрив деталі законопроєкту про посилення спецслужб в автономному Гонконгу, який викликав серію багатотисячних протестів у травні цього року. Критики ініціативи переконались, що їхні побоювання не були марними: незалежна правова система зазнає суттєвих змін, що дозволить Пекіну придушити опозицію.
Про це повідомляє CNN.
Захисники законопроєкту від початку звинувачували протестувальників у тому, що вони перебільшують значення змін, і що самостійність Гонконгу від посилення спецслужб не постраждає. Але оприлюднення інформації про документ Національним народним конгресом Китаю засвідчило, що побоювання були справедливими.
Закон про спецслужби дасть Китаю можливість відкривати справи проти резидентів Гонконгу і перевозити їх на материк для суду та ув’язнення. Гонконгські аналітики переконані, що це дозволить створити паралельну судову систему, яка матиме переваги перед місцевою.
При цьому дозвіл китайським спецслужб діяти в автономному місті збільшує ризики незаконних переслідувань. Дисиденти та активісти часто отримують погрози від спецслужб або просто зникають, а журналістів та юристів «викликають на чай», щоб пояснити, які наслідки матиме їхня робота.
Таким чином, надання китайським судам юрисдикції в Гонконгу гарантуватиме доведення цих погроз до карних справ. Правоохоронну систему Китаю часто критикують за недотримання прав людини, відкриті політичні переслідування та високий рівень обвинувальних рішень судів.
- Масові протести в Гонконзі тривають від червня 2019 року. Спочатку жителі протестували проти законопроєкту про екстрадицію на материковий Китай, який, на їхню думку, могли використати проти дисидентів. Пізніше учасники протестів стали вимагати більшої незалежності від Китаю і проведення демократичних реформ. Вони також вимагають розслідування дій поліції під час протестів та амністії для заарештованих активістів.
- Новий закон, який, серед іншого, розширює повноваження китайських спецслужб на території Гонконгу, викликав нові протести. Поліція застосовувала сльозогінний та перцевий гази для розгону першої масштабної вуличної акції від початку пандемії коронавірусу.
- США пригрозили «потужною відповіддю», якщо Китай не перегляне своє рішення. Тайвань заявив про готовність допомагати гонконгцям, які зазнали переслідувань, а Велика Британія надаватиме їм своє громадянство.
- У Гонконгу вперше заборонили церемонію памʼяті жертв подій на площі Тяньаньмень, яка мала відбутись 4 червня, але тисячі гонконгців все одно провели її, як і планували.
- 9 червня в центральному районі Гонконгу зібралися кілька сотень демонстрантів, щоб відзначити першу річницю початку масових протестів, які викликав розгляд законопроєкту про екстрадицію.