В енергосистемі України в неділю, 12 лютого, виник суттєвий профіцит, і вперше цього року обмежили генерацію сонячних електростанцій.
Про це 17 лютого повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
Він розповів, що вже найближчим часом може постати дилема: удень профіцит електроенергії «зливати в землю» (обмежувати сонячні електронстації, але «обмежену» електроенергію все одно оплачувати) або дозволити експорт електроенергії в денні години. Однак у вечірні години, коли може бути потенційний дефіцит, імпорт збережеться.
Також Герус зазначив, що актуальним питанням стає впровадження акумуляторів і накопичувачів (energy storage), щоб накопичувати електроенергію вдень і видавати її в мережу ввечері. Однак такі технології доволі дорогі, це питання наразі опрацьовують.
- 11 лютого 2023 року в Україні запрацювали два енергоблоки на одній з АЕС. Отже, тепер в енергосистемі України працюють усі девʼять енергоблоків атомних електростанцій, розташованих на підконтрольній державі території. Ще шість енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС зупинені. Із 12 лютого в Україні світло не вимикають, у столиці навіть повернули до роботи електротранспорт.
- 28 листопада Україна провела тестовий імпорт електроенергії з Румунії. Уперше тестово імпортували електроенергію зі Словаччини 27 жовтня, а вдруге — 19 листопада. Із початку нового року Україна почала імпортувати електроенергію з Європи через дефіцит власної генерації, яка постраждала внаслідок російських атак.