МЗС: Казахстан не можуть залишити понад 100 українців, постраждалих чи затриманих громадян України немає

Автор:
Катерина Кадакова
Дата:

Із Казахстану через масові протести не можуть вилетіти українці, лише в Алмати перебуває 116 громадян України.

Про це заявив речник МЗС України Олег Ніколенко на своїй сторінці в Facebook.

«Усі застряглі громадяни забезпечені тимчасовим житлом та продуктами харчування. Загроз їхньому життю чи безпеці немає. Посольство підтримує із усіма пасажирами постійний звʼязок та інформуватиме їх про подальші кроки», — розповів він.

Також Ніколенко зауважив, що міжнародний аеропорт «Алмати» нині не приймає і не відправляє цивільні літаки, бо використовується для військово-транспортної авіації держав-членів Організації Договору з колективної безпеки (ОДКБ).

«Враховуючи силову операцію, що триває, та складну безпекову ситуацію, зокрема в Алмати та Алматинській області, нині найбезпечнішим варіантом для українців є залишатися в місцях їхнього тимчасового проживання», — наголосив речник.

Водночас міністр закордонних справ Дмитро Кулеба доручив дипломатам опрацювати альтернативні шляхи виїзду українських громадян із Казахстану, якщо авіасполучення найближчим часом не відновлять.

За попередньою інформацією, на сьогодні, 9 січня, був запланований авіарейс за маршрутом Нур-Султан — Київ.

Окремо у МЗС України повідомили, що загиблих, постраждалих або затриманих українців під час масових заходів у Казахстані немає.

  • У Казахстані 2 січня почалися масштабні протести проти підвищення вартості палива, але вже через день вони переросли у повстання проти провладного режиму. Протестувальники вийшли на вулиці з вимогою відставки всього уряду, включно із фактичним лідером Нурсултаном Назарбаєвим і президентом Касим-Жомартом Токаєвим.
  • 4 січня по всій країні почалися зіткнення із силовиками, спроби захоплення адмінбудівель і мародерство. Президент Казахстану назвав протестувальників «терористами» і запросив на допомогу війська країн ОДКБ. Казахстанські силовики й армія застосували зброю проти мітингарів, а в Алмати 6 січня почалася «зачистка».
  • Прокуратура Казахстану порушила справи про масові заворушення і тероризм, а президент Токаєв наказав відкривати вогонь по протестувальниках без попередження.
  • 9 січня влада Казахстану заявила, що в усіх регіонах країни ситуація стабілізувалася і перебуває під контролем. В Алмати триває «зачистка», але перестрілок і великих зіткнень уже немає. Військам сил ОДКБ доручили взяти під охорону стратегічні обʼєкти. За сім днів протестів затримали 5,8 тисячі людей, зокрема іноземців.