США вимагають пояснень від Росії щодо стягування військ до кордону з Україною.
Про це під час брифінгу 5 квітня заявив представник Державного департаменту США Нед Прайс.
«Ми обговорили нашу стурбованість щодо зростання напруженості і порушень режиму припинення вогню з союзниками у НАТО і звернулися до Росії за поясненнями. Ми попросили, щоб Росія надала пояснення щодо цих провокацій», — сказав він.
Водночас, на думку Прайса, найважливішим є те, що США дали зрозуміти українським партнерам, а також Росії, що підтримують Україну «перед лицем цього залякування та агресії».
Окрім цього, представник Держдепу зазначив, що оцінювати подібні переміщення потрібно, памʼятаючи про події 2014 року в Україні.
«Контекст має значення», — зауважив Прайс.
- З кінця березня в соцмережах публікували численні відео з російською технікою, яка нібито рухається до кордонів України. 30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що Росія нагромаджує біля кордонів України озброєння і сили, а бойовики продовжують провокувати на активну війну.
- Того ж дня канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Емманюель Макрон і президент Росії Володимир Путін провели телефонну розмову й обговорили ситуацію на Донбасі. Лідери Франції та Німеччини зазначили, що після загибелі чотирьох українських військових Росія повинна взяти на себе зобовʼязання забезпечити режим припинення вогню на Донбасі.
- За даними української розвідки, Росія планує провокації, щоб викликати вогонь у відповідь українських військ на лінії зіткнення на Донбасі, а потім зайти своїми регулярними силами на підконтрольні бойовикам «ЛДНР» території під виглядом миротворців.
- Тим часом президент Володимир Зеленський запевнив, що українська армія готова до будь-яких провокацій на Донбасі, зокрема й за участі російських військ.
- На тлі російської агресії у Криму та на Донбасі 2 квітня відбулася перша телефонна розмова Зеленського і Байдена. Президент США підтримав територіальну цілісність і суверенітет України і запевнив — Штати не залишать Україну без підтримки.
- Тим часом Кремль говорить про ризик «відновлення громадянської війни» на Донбасі та запевняє, що «Росія не є загрозою для жодної країни світу».