Іранська влада оприлюднила остаточний звіт за результатами технічного розслідування катастрофи рейсу МАУ у Тегерані 8 січня 2020 року. Українська сторона не задоволена — документ називає «цинічною спробою приховати істину».
Про це повідомляє Reuters, а ось доповідь від Організації цивільної авіації Ірану.
Іран офіційно назвав винуватця катастрофи: «Літак був ідентифікований як ворожа ціль через помилки оператора ППО неподалік Тегерану, і по ньому було випущено дві ракети». Також наголошується, що дії екіпажу рейсу не зіграли ролі у трагедії.
Нагадаємо, у травні 2020 року Міністерство оборони Ірану заявляло, що винним у трагедії є оператор ракетної системи, який порушив правила ведення вогню «без отримання дозволу» в тодішніх умовах. У квітні того ж року іранські військові посадовці повідомляли, що у справі про збиття українського лайнера затримана одна людина, яка перебуває під слідством.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відеозверненні заявив, що цей звіт — «цинічна спроба приховати істинні причини збиття нашого літака».
«Аналіз документа доводить, що Іран провів технічне розслідування з численними порушеннями міжнародних стандартів та Чиказької конвенції. Змушені констатувати, що розслідування було упередженим, представлені докази є вибірковими, висновки — оманливими. Звіт не надає всіх обставин, не розкриває першопричини трагедії та ланцюжок дій, які до неї призвели. Це не звіт, це збірка маніпуляцій, мета якої — не зʼясувати істину, а виправдати Іран», — наголосив Кулеба.
Міністр зазначив, що Україна разом з партнерами знайдуть спосіб, як встановити істину у трагедії і не дадуть Ірану приховати правду та уникнути відповідальності.
Читайте також:
- 8 січня 2020 року у столиці Ірану після зльоту двома ракетами ППО був збитий пасажирський рейс МАУ PS752. Усі 176 осіб на борту загинули. Через кілька днів Іран визнав, що його війська випадково збили літак.
- 31 грудня Іран з пʼятої спроби передав Україні проєкт технічного звіту про причини катастрофи. До цього в Тегерані заявили, що виплатять сімʼям жертв по $150 тисяч, але МЗС України висловив невдоволення. Канада теж обурилася, заявивши, що суму компенсації визначатимуть на переговорах після розслідування.