Євросоюз ввів санкції проти Росії у відповідь на арешт опозиціонера Олексія Навального, засудженого до 3,5 року тюрми. Про це повідомили в офіційному журналі ЄС 2 березня.
Санкції набули чинності одразу після публікування.
Під санкціями опинилися четверо осіб — всі глави силових відомств Росії:
- начальник Федеральної служби виконання покарань Олександр Калашников;
- глава Слідчого комітету Олександр Бастрикін;
- генпрокурор Росії Ігор Краснов;
- глава Росгвардії Віктор Золотов.
Для введення обмежень проти російських силовиків вперше був застосований новий санкційний механізм, прийнятий в кінці минулого року. Він дозволяє ЄС вводити візові заборони і заморожувати майно окремих осіб, винних у грубому порушенні прав людини або тих, хто отримує від цього вигоду.
- Суд виніс вирок Навальному 2 лютого 2021 року. У нього був умовний термін 3,5 року, але суд вирішив змінити його на реальний, адже Навальний не зʼявлявся до Федеральної служби виконання покарань відмічатися як умовно засуджений у справі «Ів Роше». Адвокати політика наголошували, що він не приходив, тому що лікувався у Берліні після отруєння бойовою отрутою «Новачок».
- 20 лютого Московський міськсуд визнав законним рішення першої інстанції щодо тюремного терміну Навальному , але зарахував час, який політик провів під домашнім арештом і в СІЗО. Опозиціонер проведе в колонії загального режиму 2 роки і 5 місяців.
- Одразу після оголошення вироку в Росії почалися протести, а міжнародні лідери (США, Велика Британія, Німеччина, Франція) закликали відпустити Навального.
- У квітні 2019 року ЄСПЛ зобовʼязав владу Росії сплатити понад €20 тисяч компенсації Навальному за домашній арешт у кримінальній справі «Ів Роше».