Виконувач обовʼязків міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що собівартість добутого в Україні газу значно нижча, ніж ціна, за якою його продають населенню.
Про це він розповів у інтервʼю «Радіо Свобода».
«Ми знаємо, і це теж не велика таємниця, що собівартість видобутку — до речі, вона зросла дуже сильно, і це теж питання до ефективності діяльності «Нафтогазу», — приблизно 2,6 гривні. Тобто в 2—3 рази менше, ніж ціна, яку зараз платить населення. Потрібно ще враховувати тариф на передачу. Але в принципі у будь-якому разі собівартість набагато менша, ніж ринкова ціна», — сказав він.
Він додав, що цей газ не йде ні на який експорт, а йде на потреби населення, тому виникає питання, чому не продавати газ для населення за собівартістю.
«Собівартість, умовно, 2,6 гривні, чому б не продавати по 2,6 гривні, а навіщо продавати по 6,99? Пояснюю. Тому що багато людей не може сплачувати навіть по 2,6 гривні. Тому що є пенсіонери, інваліди, є багато людей, які отримують субсидію. І ці субсидії потрібно з чогось сплачувати», — сказав він.
Крім того, за словами Вітренка, компанії потрібно сплачувати податки та обслуговувати компанію «Оператор газотранспортної системи».
«Тому, якщо буде працювати «Нафтогаз» тільки по собівартості, «Нафтогаз» тоді не буде сплачувати достатню кількість грошей в держбюджет через податки, через дивіденди, тобто частину прибутку, а «Нафтогаз» практично весь прибуток сплачує якраз в бюджет — здається, 95% — то й не буде грошей у держбюджеті, перш за все на ті ж субсидії. Крім того, ми розуміємо, що держбюджет — це зарплати вчителям, медикам, це пенсії, це витрати на оборону», — пояснив Вітренко.
- Кабінет міністрів вирішив на період карантину або до кінця опалювального сезону ввести державне регулювання тарифів на газ. Вартість кубометра газу становитиме 6,99 гривні.
- Раніше через підвищення тарифів низкою українських міст прокотилася хвиля протестів. Так на Буковині протестувальники перекрили трасу державного значення Чернівці — Житомир, а в самому Житомирі після мітингу люди увірвалися до приміщення обласної ради. Також протестували на Закарпатті, у Харківській, Миколаївській, Дніпропетровській та Полтавській областях.