Високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віцепрезидент Єврокомісії Жозеп Боррель розкритикував масові та жорстокі затримання людей під час акцій протесту на підтримку заарештованого опозиціонера Олексія Навального у Росії.
Про це він написав на своїй сторінці у Twitter.
«Я шкодую про нові масові затримання та непропорційне застосування сили проти мітингувальників і журналістів у Росії сьогодні. Люди повинні мати можливість реалізувати своє право на демонстрації, не побоюючись репресій», — наголосив він.
Також Боррель нагадав Росії, що вона повинна виконувати свої міжнародні зобовʼязання.
На жорсткі методи російських силовиків відреагував і держсекретар США Ентоні Блінкен.
«США засуджують постійне застосування російською владою жорсткої тактики проти мирних демонстрантів і журналістів протягом другого тижня поспіль. Ми знову закликаємо Росію звільнити затриманих за реалізацію своїх прав людини, зокрема Олексія Навального», — заявив він у Twitter.
Російське Міністерство закордонних справ не забарилося з відповіддю, звинувативши США у втручанні у внутрішні справи РФ, а також у «лицемірстві» та «подвійних стандартах».
«Грубе втручання США у внутрішні справи Росії — такий же доведений факт, як і «розкрутка» фейків і закликів до несанкціонованих акцій підконтрольними Вашингтону інтернет-платформами», — повідомляють на сторінці дипломатичного відомства у Facebook, де вважають підтвердженням «залаштункової ролі Вашингтону» заяву Блінкена.
У МЗС РФ також запевнили, що акції протесту 31 січня були незаконними, і вимагали припинити «втручання у внутрішні справи суверенних держав», нагадавши про відповідальність.
«Мітинги», про які ви аж так занадто, як для представників дипломатичної професії, дбаєте, є не «запланованими», а незаконними. Що в таких випадках роблять у самих США, всім добре відомо — відкривають стрілянину на ураження. Подвійні стандарти та лицемірство — життєве кредо?» — зазначили у відомстві.
- 23 січня відбулися перші мітинги на підтримку заарештованого після повернення до Росії опозиціонера Олексія Навального. Вони стали наймасовішими за останні роки (вийшли понад 150 тисяч людей) та рекордними за кількістю затриманих (майже 4 тисячі). Тоді росіяни вперше відбивали схоплених і проривали кордони силовиків.
- Напередодні мітингу в Росії пройшли два десятки обшуків, затримання та арешти працівників штабу Навального та інших активістів. Суд арештував брата опозиціонера та ще трьох його соратників. Справу проти них відкрили нібито через порушення карантинних норм — на мітингу в Москві, за даними влади, нібито було 19 хворих на коронавірус.
- 29 січня Слідчий комітет Росії заочно висунув обвинувачення та оголосив у розшук керівника регіональних штабів Навального Леоніда Волкова.
- 31 січня десятки тисяч людей у Росії знову вийшли на вулиці. Кількість затриманих протестувальників побила черговий рекорд і наближається до 5 тисяч осіб.