НАБУ знову просить Венедіктову відсторонити прокурора у справі «Роттердам+», який блокує розслідування

Автор:
Олег Панфілович
Дата:
НАБУ знову просить Венедіктову відсторонити прокурора у справі «Роттердам+», який блокує розслідування

Getty Images / Bloomberg / Contributor

Національне антикорупційне бюро знову закликало генерального прокурора Ірину Венедіктову змінити старшого групи прокурорів, який здійснює процесуальний нагляд у справі «Роттердам+».

Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

«Належність доводів НАБУ про недопустимість обраного способу процесуальної поведінки старшого групи прокурорів підтримано в. о. керівника САП Максимом Грищуком, який 25 січня відновив розслідування у справі», — зазначається в повідомленні.

Однак у бюро звертають увагу, що змінити старшого групи прокурорів може наразі лише керівництво Офісу генпрокурора, яке «уникає винесення рішення з цього приводу та не надає власної незалежної оцінки діям і рішенням згаданого прокурора». Це, на думку НАБУ, унеможливлює подальше неупереджене розслідування.

Справа «Роттердам+»

Формулу «Роттердам+» Нацкомісія з питань енергетики та комунальних тарифів (НКРЕКП) почала використовувати з квітня 2016 року. Вона встановлювала тариф для теплових електростанцій на базі середньої ціни вугілля за імпортним паритетом за останній рік. Після цього почалося підвищення цін на електроенергію — тариф в Україні був привʼязаний до вартості вугілля на товарних біржах Нідерландів. У березні 2017 року НАБУ почало розслідувати змову під час впровадження формули «Роттердам+». У жовтні 2018 року керівник НАБУ Артем Ситник заявив, що українці переплатили 15 мільярдів гривень через необґрунтоване застосування цієї формули. Згодом рівень збитків сягнув майже 19 мільярдів.

  • Наприкінці серпня 2019 року стало відомо про рішення САП закрити справу щодо «Роттердам+» на підставі експертизи, яка нібито не виявила збитків. НАБУ заявило, що воно суперечить принципам верховенства права.
  • У кінці вересня Вищий антикорупційний суд вирішив не відновлювати розслідування, але вже в жовтні ухвалив протилежне рішення.
  • 18 грудня Антимонопольний комітет ухвалив рішення у справі про застосування формули «Роттердам+» під час встановлення цін на електроенергію. Там вирішили закрити справу.
  • Апеляційний суд підтвердив обґрунтованість експертизи, яка визначила збитки від формули у 18 мільярдів гривень.
  • На початку грудня НАБУ заявляло, що Офіс генпрокурора відмовляється змінювати прокурора САП Віталія Пономаренка, попри його «неодноразові спроби закрити справу». В ОГП відповіли, що після рішення прокурора виникла низка питань щодо ефективності слідства.