Європейський Союз планує відправити вакцини від коронавірусу своїм сусідам на Балканському півострові, які не є членами блоку, а також Грузії та Україні, чиї уряди не змогли завчасно домовитися про поставки. Наразі Україна очікує завершення досліджень вакцини китайської компанії Sinovac Biotech, яка поверне вже заплачені кошти в разі провалу розробки.
Про це повідомляє Reuters.
13 міністрів закордонних справ країн ЄС — Болгарії, Хорватії, Чехії, Данії, Польщі, Румунії, Фінляндії, Словакії, Швеції та країн Балтії — підписали спільний лист до Єврокомісії, у якому заявили, що Євросоюз не буде убезпеченим від коронавірусу, поки пандемію не подолають його сусіди.
«Ми рішуче підтримуємо спроби та ініціативи держав-членів і Єврокомісії поділитися вакцинами з найближчими сусідами ЄС, такими як західно-балканські країни», — йдеться в листі про допомогу кандидатам на членство в ЄС, а саме Албанії, Боснії, Косову, Македонії, Чорногорії та Сербії.
Голова МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс додав, що допомоги з вакцинами потребують також інші регіони. В Єврокомісії після отримання листа заявили, що прагнуть допомогти не лише балканським країнам, але й Грузії та Україні.
В ЄС розпочали щеплення 27 грудня, але його балканські сусіди не змогли добитися такого ж широкого доступу до вакцин. Також у сусідів блоку досі немає чіткого плану щодо початку масової вакцинації.
Читайте також:
23 грудня міністр охорони здоровʼя Максим Степанов заявив, що Україна в рамках глобальної ініціативи розподілення вакцин COVAX, найімовірніше, отримає вакцини від компанії AstraZeneca. 30 грудня стало відомо, що МОЗ уклало контракт про постачання вакцини від коронавірусу китайської компанії Sinovac Biotech.
За підрахунками МОЗ, в Україні першочергової вакцинації потребують приблизно 21 мільйон громадян. Для цього необхідно 15,1 мільярда грн, але в бюджеті 2021 року закладено лише 2,6 мільярда. Також у план вакцинації внесли жителів окупованого Донбасу.
- Вакцина від коронавірусу американської фармацевтичної корпорації Pfizer і німецької компанії BioNTech, згідно з дослідженнями, запобігає зараженню на 90% — це вважається видатним результатом. Розробка також стала першою вакциною від коронавірусу, яку рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я.
- Наразі відомо про випадки алергічних реакцій та дві смерті після вакцинації препаратом Pfizer і BioNTech — фахівці зʼясовують причини.
- Країни, що розвиваються, ставлять на вакцину від коронавірусу AstraZeneca. Вона коштуватиме в кілька разів дешевше за технологічно просунутіші розробки Pfizer і Moderna.
- Видання Bloomberg відслідкувало договори про поставку дев’яти найперспективніших вакцин у всьому світі та встановило, що всього замовили 7,95 мільярда доз. Цього вистачить для щеплення половини населення планети. При цьому поширення вакцин вкрай нерівномірне — багатші країни бронюють значно більше доз, ніж потрібно, тоді як біднішим — зокрема й Україні — може найближчим часом не вистачити.