Оптимальним варіантом для вирішення конституційної кризи може стати відставка суддів Конституційного суду, які голосували за рішення щодо антикорупційної реформи. Про це в ефірі одного з українських телеканалів заявив представник президента у КСУ Федір Веніславський, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Ідеальна була б модель вирішення цієї кризової ситуації, […] щоб вони [судді] набралися громадянської мужності та заради збереження інституційності КСУ подали б у відставку», — сказав Веніславський. Завдяки цьому, наголосив він, відбулося б «еволюційне оновлення» складу КСУ.
Веніславський зазначив, що Верховна Рада повинна ухвалити закон, який поставить роботу суду в чітке законодавче русло. «На сьогодні така діяльність регламентується внутрішнім документом КСУ, регламентом, затвердженим постановою КСУ, що суперечить ст. 19 Конституції. Це перше, що треба зробити, і думаю, що найближчим часом ми це зробимо», — наголосив він.
Також представник Зеленського наголосив на необхідності збільшити кворум у КСУ. «На сьогодні КС ухвалює рішення щонайменше 10 голосами. Ми пропонуємо, щоб це було двома третинами — за аналогією з парламентом, тобто якщо проголосують 12 суддів за рішення», — додав він.
Нагадаємо, минулого тижня народні депутати передали до КСУ заяву із закликом до 11 суддів, які ухвалили рішення про скасування антикорупційної реформи й електронного декларування, добровільно скласти свої повноваження.
Суддя КСУ Володимир Мойсик заявив, що судді підтримують законопроєкт спікера Ради про відновлення електронного декларування та готові розʼяснити своє рішення щодо антикорупційної реформи.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- Згодом президент Зеленський подав у Раду законопроєкт, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду, а рішення суду вважати нікчемним і таким, що не має юридичних наслідків. Глава КС заявив, що цей документ має ознаки конституційного перевороту.
- 2 листопада понад 100 нардепів на чолі зі спікером Ради Дмитром Разумковим зареєстрували в Раді проєкт закону про відновлення електронного декларування. Його планують розглянути в парламенті на наступному пленарному тижні.
- Крім того, 3 листопада 47 народних депутатів від фракцій «Слуга народу», «Голос» і «Довіра» зареєстрували законопроєкт, яким пропонується підвищити кворум Конституційного суду до 17 суддів.