Європейський Союз пригрозив Україні скасуванням безвізу та макрофінансової допомоги, якщо не буде відновлена повноцінна робота антикорупційних органів.
Про це йдеться в заяві речника верховного представника ЄС із закордонних справ.
В ЄС зазначають, що рішення Конституційного суду щодо антикорупційної реформи у майбутньому матиме наслідки для всієї антикорупційної інфраструктури в Україні. До того ж воно ставить під сумнів низку міжнародних зобов’язань України.
«Боротьба з корупцією є одним із ключових орієнтирів і зобовʼязань, які Україна взяла на себе в рамках Угоди про асоціацію, нещодавно узгодженої програми макрофінансової допомоги між ЄС та Україною та процесу лібералізації візового режиму», — підкреслюють там.
Водночас в ЄС кажуть, що розуміють складність ситуації, але цінують прагнення президента й уряду вирішити питання якомога швидше. Тому там закликають українську владу «якомога швидше» відновити публічне декларування та повноваження НАЗК, а також врегулювати юридичний статус НАБУ до 16 грудня — цей термін встановив Конституційний суд.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- Згодом президент Зеленський подав у Раду законопроєкт, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду, а рішення суду вважати нікчемним і таким, що не має юридичних наслідків. Глава КС заявив, що цей документ має ознаки конституційного перевороту. Увечері 2 листопада понад 100 нардепів на чолі зі спікером Ради Дмитром Разумковим зареєстрували в Раді альтернативний проєкт закону про відновлення електронного декларування.