Міністр юстиції Денис Малюська заявив, що Конституційний суд скасував усі ключові антикорупційні повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Про це він написав у Facebook.
Конституційний суд зазначив, що вплив НАЗК (як органу виконавчої влади) на суди (як органи судової влади) є неконституційним, тому й скасував усі ключові повноваження Нацагентства.
Читайте також:
«Якщо коротко, новини погані, але могло бути гірше, і світло у кінці тунелю точно є», — заявив він.
Також КСУ зазначив, що кримінальна відповідальність за декларування недостовірних відомостей є надмірною — і таку відповідальність теж скасував. Малюська зазначив, що декларування недостовірної інформації (або ж недекларування) доведеться карати «більш м’яко» — через адміністративну відповідальність.
Читайте також:
Міністр наголосив, що Конституційний суд не скасовував саме електронне декларування або ж кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Так само залишився діяти і електронний реєстр декларацій, хоча доступ до його даних обмежили.
«Що буде далі? Ми (Верховна Рада, Офіс президента, уряд та експертна спільнота) досить швидко напрацюємо законопроєкт, яким обмежимо (або взагалі виключимо) вплив НАЗК на суддів. Скоріш за все, судді отримають свій окремий механізм контролю за статками та витратами, який не буде поступатися НАЗК. Тобто антикорупційний контроль за суддями буде збережено», — спрогнозував міністр юстиції та наголосив, що дію норм антикорупційного законодавства відновлять.
Читайте також:
Нагадаємо, на думку суддів Конституційного суду, повноваження НАЗК моніторити спосіб життя суддів, перевіряти їхні декларації та встановлювати конфлікт інтересів — це порушення розподілу повноважень серед гілок влади. КСУ вирішив, що органи контролю за суддями мають існувати всередині судової системи, а НАЗК є органом виконавчої влади, що може використовуватися як спосіб впливу однієї гілки влади на іншу.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за недостовірне декларування, а також окремі положення закону «Про запобігання корупції», які стосуються повноважень НАЗК.
- В Офісі президента пообіцяли, що Володимир Зеленський скористається правом на законодавчу ініціативу, щоб спробувати повернути відповідальність посадових осіб і суддів за недостовірне декларування доходів.
- У НАЗК заявили, що судді ухвалили рішення у «власних інтересах». У відомстві нагадали, що раніше виявили ознаки декларування недостовірної інформації у двох суддів.
- Через рішення суду НАЗК закрив реєстр декларацій — він перестав працювати вже 28 жовтня.