Між Україною та Білоруссю мають зберегтися торгово-економічні відносини, проте проти тих, хто катував і бив протестувальників, будуть застосовані санкції.
Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.
«Приєднання до санкцій — це певний юридичний процес. Я саме сьогодні підписав листа на цю тему, тому процедура триває. Нині на столі у нас приєднання до того санкційного списку ЄС, в якому Олександра Лукашенко немає», — розповів він.
Також Кулеба зазначив, що він особисто не підтримує ідею секторальних санкцій і виступає за збереження торгово-економічних відносин України та Білорусі.
«У нас із Білоруссю дуже глибока та розвинена торгівля. З деяких питань наша торгівля є критично важливою або для білоруської, або для української економіки та безпеки. У нас дуже серйозна взаємодія у військово-технічній сфері. Я вважаю, що хоча політично ми розійшлися з Білоруссю, ніхто не повинен виступати проти добробуту білоруського й українського народів, а цей добробут виникає, зокрема, через спільну торгівлю», — пояснив міністр.
Водночас він наголосив, що у збереженні економічної співпраці є один виняток.
«Якщо ми бачимо, що на якомусь білоруському підприємстві зміцнюється контроль з боку Росії та російських спецслужб, і це підприємство є важливим для України, тоді ми повинні у кожному конкретному випадку оцінювати ризик, який виникає для України», — зауважив Кулеба.
Також очільник МЗС спростував чутки про «нескінченні потоки білорусів, які вʼїжджають до України і просять політичного притулку».
«Немає якогось валу людей, є переїзд людей. Люди облаштовуються, не просячи при цьому про політичний притулок, тому що у нас для білорусів дуже ліберальні умови — вони можуть вільно сюди переїжджати. Для людей створені несприятливі умови у країні, де вони жили, — у Білорусі. Люди шукають собі кращого життя, приїжджають в Україну, ми раді їх вітати», — додав він.
- 4 жовтня президент Володимир Зеленський підписав указ, який повинен спростити отримання посвідки на проживання в Україні для фахівців з Білорусі, а також членів їхніх сімей, які залишають свою батьківщину через режим Олександра Лукашенка.
- 13 жовтня уряд України спростив порядок оформлення посвідок на тимчасове проживання певним категоріям іноземців, зокрема білорусам.
- Міністерство цифрової трансформації України разом із МЗС і Мінекономіки запустили інформаційний портал для підтримки IT-фахівців Білорусі, які планують виїхати з країни.
- У Білорусі з 9 серпня тривають протести проти переобрання президентом Олександра Лукашенка. Правоохоронці вбили кількох протестувальників, побили сотні та затримали тисячі людей. Білоруси вимагають перевиборів, звільнення всіх політичних вʼязнів, покарання для силовиків і, найголовніше, відставки Лукашенка, який 23 вересня влаштував собі «інавгурацію» , про яку нікому не повідомили.
- Під час протестів від міліцейського насильства постраждали понад 1 300 осіб. Кожен третій отримав серйозні травми, при цьому більшість побили вже після затримання, є інформація про три випадки зґвалтування.