Депутати Європарламенту звернулися з відкритим листом до командування армії Білорусі із закликом зробити вибір — виконуючи присягу, захищати білоруський народ чи підкорятися незаконним наказам самопроголошеного президента Олександра Лукашенка.
Електронну версію звернення відправили до Міністерства оборони Білорусі, а паперові листи — до Міністерства оборони, командування ВПС і сил протиповітряної оборони, а також у Західне і Північно-Західне оперативне командування.
Ініціатором звернення до білоруської армії є депутат Європарламенту і колишній міністр національної оборони Литви Раса Юкнявічене. Загалом підписалися 25 євродепутатів.
«Ви, представники армії та міліції, — теж білоруси, ви такі ж люди, як ті, хто на вулицях країни мирно вимагає дотримання своїх прав і справедливих виборів. Вам слід захищати мирних жителів, серед яких є вагітні жінки, а також люди похилого віку, а не бити і нападати на них. Це переломний момент в історії Білорусі, і ви повинні зробити правильний вибір: бути частиною перевороту і військової хунти, організованої громадянином Олександром Лукашенком, або ж стати на бік історії пліч-о-пліч із мирним білоруським громадянським суспільством, яке просто вимагає поваги до прав свого народу», — наголошується у листі європейських парламентарів.
Також євродепутати називають Лукашенка «нелегітимним узурпатором» і запевняють, що він утримує владу лише силою.
Адресатами є 24 посадовці, зокрема, міністр оборони Віктор Хренін.
- У Білорусі з 9 серпня тривають протести проти переобрання президентом Олександра Лукашенка. Правоохоронці вбили кількох протестувальників, побили сотні і затримали тисячі людей. Білоруси вимагають перевиборів, звільнення всіх політичних вʼязнів, покарання для силовиків і, найголовніше, відставки Лукашенка.
- 23 вересня Лукашенко влаштував собі «інавгурацію», про яку нікого не повідомили. Після цього низка країн заявила, що не визнають ані результатів президентських виборів у Білорусі, ані Лукашенка на посаді президента.
- 2 жовтня Євросоюз запровадив санкцій проти 40 посадовців. Білорусь у відповідь ухвалила власний список санкцій. Режим Лукашенка в цьому питанні підтримав Кремль.
- Незабаром санкції ввели США. Україна теж планує приєднатися до санкцій.