Лідери України та Європейського союзу опублікували спільне комюніке за підсумками 22-го саміту Україна-ЄС в Брюсселі, на якому сторони підписали шість договорів на 390 млн євро допомоги.
Текст заяви опублікований на сайті ЄС та Офісу президента.
Боротьба з пандемією
Україна і ЄС домовилися разом боротися з пандемією коронавірусу і його наслідками. Сторони співпрацюватимуть у подальшому доступі вакцини за доступними цінами. Голова ЄС Шарль Мішель заявив, що пакет допомоги в розмірі 190 млн євро і програма макрофінансової допомоги в розмірі 1,2 млрд євро, значно перевищує допомогу, надану іншими партнерами. «Ми відзначили подяку керівництва і громадян України», — сказано в заяві.
Реформи
В Євросоюзі акцентували увагу на підтримці макроекономічної стабільності України, виконання зобовʼязань перед МВФ і реалізації всієї структурної політики, узгодженої в рамках програми допомоги. В ЄС нагадують, що Нацбанк України повинен бути незалежним, як і антикорупційні органи. Від України чекають прискорення реформування судової системи і посиленої боротьби з корупцією.
Лідери ЄС відзначили початок проведення земельної реформи, прийняття закону про регулювання банківської діяльності, старт Вищого антикорупційного суду і прогрес в децентралізації.
Війна на Донбасі
ЄС продовжить підтримувати Україну в боротьбі з агресією Росії в «Нормандському форматі», Тристоронній контактній групі та Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ. Також ЄС готовий надати допомогу в питанні кібербезпеки. Росію закликають взяти на себе відповідальність за припинення вогню на Донбасі і вплинути на бойовиків. Крім цього, ЄС засуджує видачу російських паспортів жителям Донбасу.
Авіакатастрофа MH17
Сторони закликають Росію повною мірою взяти на себе відповідальність за знищення пасажирського рейсу MH17 в небі над Донбасом у 2014 році, коли від пострілу «Буку» загинули 298 осіб.
- 17 вересня Верховна Рада затвердила своїх представників у комісії з обрання голови САП, попри застереження. В Європарламенті після цього заявили, що Україна ризикує втратити безвізовий режим з Євросоюзом і півторамільярдний транш допомоги, оскільки влада просуває до комісії сумнівних кандидатів. При цьому Жозеп Боррель зауважив, що для позбавлення України безвізу наразі підстав немає.
- 6 жовтня в уряді і «Слузі народу» запевнили, що безвізу з ЄС нічого не загрожує і Україна виконує всі умови. Пізніше це підтвердив Зеленський.