У Європарламенті назвали «інавгурацію» самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка частиною домовленостей з президентом Росії Володимиром Путіним під час зустрічі в Сочі.
Про це заявив постійний доповідач Європарламенту щодо Білорусі Пятрас Ауштрявічюс в інтерв’ю Deutsche Welle.
«Я думаю, ми бачимо реалізацію «Сочинського плану». Те, про що домовилися, досі тримають у таємниці від нас. Тільки завдяки підтримці Путіна Лукашенко зважився піти на інавгурацію, хоча народ його відхилив і не вважає легітимним», — сказав він.
На думку Ауштрявічюса, після інавгурації будуть інші кроки з «Сочинського плану», про які громадськість поки не знає.
«Те, що ці дві людини вирішили і зараз реалізують, — не принесе нічого доброго ні Білорусі, ні Європі. Це поставить під загрозу існування Білорусі, стабільність в Європі і регіональну безпеку», — додав євродепутат.
Окрім цього Ауштрявічюс закликав ввести санкції проти влади Білорусі.
«Цей список санкцій повинен очолити неіснуючий президент Білорусі, який вступив на посаду», — наголосив він.
Своєю чергою голова делегації Європарламенту щодо відносин із Білоруссю Роберт Бедронь запевнив, що євродепутати будуть і надалі підтримувати Координаційну раду Білорусі та Світлану Тихановську.
«Переможець виборів і лідер, що користується справжньою підтримкою в суспільстві, не потребує таємного вступу на посаду президента. Це тільки показує, наскільки Лукашенко боїться. Для нас такі самопроголошені президентські повноваження є безглуздими», — заявив він.
- Олександр Лукашенко влаштував власну інавгурацію на посаду президента Білорусі 23 вересня у Палаці незалежності в Мінську. На церемонії він заявив, що вступає на посаду «з особливим почуттям гордості за білорусів». Уперше в історії країни про інавгурацію не повідомляли заздалегідь на офіційному рівні.
- Після «інавгурації» опозиція закликала білорусів приєднатися до безстрокової акції непокори.
- Німеччина, Литва, Естонія та Словаччина відмовилися визнавати легітимність влади Лукашенка. Згодом до них приєдналися Польща, Данія та Чехія, які теж не вважають Лукашенка законним главою держави. Зокрема, голова МЗС Данії заявив, що таємна інавгурація свідчить про нелегітимність влади.