Незалежність є ключовою передумовою ефективності антикорупційної інфраструктури України, а Верховна Рада ухвалила постанову про визначення своїх представників до складу комісії, яка обиратиме керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, у межах суворої процедури та жвавої парламентської дискусії.
Про це заявили в Офісі президента, коментуючи рішення парламенту.
«Для забезпечення незалежності, а отже, й інституційної спроможності Національного антикорупційного бюро України, САП та Вищого антикорупційного суду законодавством передбачені як особливі процедури добору керівників на адміністративні посади в цій системі, так і гарантії невтручання в їхню діяльність з боку будь-якої іншої гілки влади», — йдеться в повідомленні.
Також в Офісі президента нагадали, що «першого керівника САП свого часу «спіймало» НАБУ, зафіксувавши в аудіоформаті таку його діяльність і висловлювання, що трактувалися як несумісні із займаною посадою».
«Водночас перший керівник САП пройшов через відповідні процедури конкурсного відбору на адміністративну посаду, що віталося тоді всіма спостерігачами. Але, як виявилося згодом, навіть жорсткий конкурсний відбір не гарантує автоматично посадової чистоти та незаангажованості», — наголосили в ОП.
У зв’язку з цим Офіс президента закликав утриматися від надмірних емоцій усіх учасників суспільної дискусії щодо діяльності антикорупційної інфраструктури держави, а також від спекулятивних оцінок роботи конкретних осіб на адміністративних посадах в антикорупційних органах.
«Шлях подолання корупції є також обовʼязковим складником для європейської та євроатлантичної інтеграції нашої держави. Мірилом ефективності боротьби з корупцією не може бути те чи інше прізвище на тій або іншій посаді. Повинні працювати інституції — незалежно від прізвищ і так, щоб керувалися винятково параметрами відповідних законів. Повинні, нарешті, суттєво збільшуватися конкретні результати діяльності антикорупційної інфраструктури. Перш за все у вигляді беззаперечних обвинувальних судових вироків. Наголошуємо, що новий керівник САП — хто б ним не став після відбору комісією — має усвідомлювати все це на сто відсотків. Менше політики і спекуляцій, але більше професійності та прозорості», — резюмували в ОП.
Тим часом глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія прокоментував заяви про можливе позбавлення України безвізу і траншу від МВФ, назвавши їх «чутками», пише LIGA.net.
«У нас є асоціація з ЄС — там сотні, а то й тисячі документів, які ратифіковані. Там жодного САП немає, там є незалежність антикорупційної структури, ми це підтримуємо і будемо цього дотримуватися», — запевнив нардеп.
- 21 серпня глава САП Назар Холодницький звільнився з посади, а вже 28 серпня Конституційний суд визнав неконституційним призначення Артема Ситника директором НАБУ.
- На початку вересня посли країн «Великої сімки» (США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія і Японія) закликали Україну зберігати незалежність антикорупційних органів і не чинити тиску під час обрання їхніх керівників.
- 17 вересня Верховна Рада затвердила своїх представників у комісії з обрання голови САП, незважаючи на застереження. В Європарламенті після цього заявили, що Україна ризикує втратити безвізовий режим з Євросоюзом і півторамільярдний транш допомоги, оскільки уряд просуває в комісію сумнівних кандидатів.